Din dersine girmeyen Nazlı Şirin'e takdirname verilmedi

Din dersine girmeyen Nazlı Şirin'e takdirname verilmedi
Din dersine girmeyen Nazlı Şirin'e takdirname verilmedi
Mahkeme kararıyla 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersinden iki yıl önce mahkeme kararıyla muaf tutulan Nazlı Şirin, din dersine girmediği için takdirname verilmedi.

Eskişehir Süleyman Havva Kamışlı İlkokulu 7'nci sınıf öğrenicisi Nazlı Şirin El, inancı nedeniyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmedi. Tüm dersleri pekiyi olan Nazlı Şirin El, girmediği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine Şube Öğretmenler Kurulu Kararı ile 5 üzerinden 2 verilerek bir üst sınıfa geçirildi. Nazlı, "Girmediğim derse bir verilmiş ardından da kurul 
bu notu iki yapmış. Benim takdirname almamam gerekir"
dedi. 

Eğitim - Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, Süleyman Havva Kamışlı İlkokulu öğrencisi Nazlı Şirin El ve babası Hüseyin El ile birlikte şube binasında basın toplantısı düzenledi.
Laik eğitim ve laik yaşam hakkının hükümet tarafından ortadan kaldırılmak istendiğini öne süren Ali Paşa Şanlı şöyle devam etti: 

"Bunun somut örneklerinden sadece biri de Türk Dünyası Kültür Başkenti olan ilimiz Eskişehir'de yaşanmaya devam etmektedir. Nazlı Şirin El, Alevi inancına sahip olması nedeniyle geçen yıl, Havacılar İlköğretim Okulu'nda Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersine laik eğitim hakkını kullanarak girmeyerek bunu yargıya taşımış ve bundan dolayı bir üst sınıfı geçmede sorunlar yaşamıştı. Yargı sürece halen devam etmektedir. Yaratılan kamuoyu sonucunda öğrenci Şube Öğretmenler Kulu Kararı ile bir üst sınıf olan 7'nci sınıfa geçirilmişti. İnancı nedeniyle okulunda yaşadığı psikolojik baskı ve okul yönetimi ve öğretmenlerin yeterince sahiplenmemesi nedeniyle 2012- 2013 eğitim ve öğretim yılında önce Mehmet Gedik ardından da Süleyman Havva Kamışlı İlköğretim Okulu'na naklini yaptırarak eğitimine orada devam etmek zorunda kalmıştır. Öğrencinin karnesinde tüm derslerin notu pekiyi ve bu yıl da Şube Öğretmenler Kurulu Kararı ile 8'inci sınıfa geçirilmiştir. Öğrenci sadece Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersine girmediği için, geçen yıl da, bu yıl da almayı hak ettiği 'Teşekkür' ve 'Takdirname'ler kendisine verilmeyerek mağduriyeti sürmektedir. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yı Nazlı Şirin El'in mağduriyetini gidermeleri için hemen gereği yapmaya davet ediyoruz. Yoksa onlar da bu mağduriyetin sorumluları olacaklardır." 

'KIZIM PSİKOLOJİK BASKI GÖRDÜ'

İnşaat işçisi baba Hüseyin El de, kızı Nazlı'nın Din Kültür ve Ahlak Bilgisi derslerine girmediği için okulunda psikolojik baskı gördüğünü öne sürdü. Baba El, kızının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için İdare Mahkemesi başvurduklarını ve davanın halen devam ettiğini söyledi. 

GEÇEN YIL KARNE VERİLMEDİ Nazlı Şirin El geçen yıl kendisine karne dahi verilmediğini söyledi. Bu yıl karne aldığını, ancak hak ettiği takdirnameyi kendisine vermediklerini anlatan Nazlı Şirin El şöyle konuştu: 

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine hiç girmedim. Buna rağmen bu ders için bana birinci dönem bir, ikinci dönem de bir notu verilmiş. Şube öğretmenler kurulu da bu biri 2 yapıp beni bir üst sınıfa geçirdi. Ayrıca girdiğim bütün derslerimin notu pekiyi. Takdirname almam gerekiyor. Ben takdirnamemi ve geçen yıl bana verilmeyen karnemi istiyorum."

2011 YILINDA MAHKEME MUAF TUTMUŞTU

Mahkeme kararıyla 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersinden muaf tutulmasına rağmen bu desten başarısız sayılarak sınıf tekrarına karar verilen ilköğretim okulu 5'inci sınıf öğrencisi, 11 yaşındaki Nazlı Şirin El, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün mahkeme kararını uygulamaya koymasıyla sınıfını geçti. Nazlı'ya okul tarafından takdirname verileceği belirtildi.

 


  http://www.radikal.com.tr/114771111477117

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sersemler surekasi! - Ergun Tok

  Ilk okul talebesi butun notlari pekiyi oldugu halde din dersine girmedigi icin takdirnamesini vermedikleri gibi, girmedigi ders icin notunu 1 yapmislar. Romalilar hiristiyanlari yakti da dinlerini yok mu etti? Hayir bilakis bugunku yaygin hale getirdi. Bir insana yapamazsin dedikce veya yapmaya zorladikca tepki yaratir bilakis istediginin tersini yapmaya karar verdirirsin. Basimizdakiler sadece yobaz olduklari icin degil ayrica cahil ve aptal olduklari icin insanlara bu dini baskiyi yapiyorlar. Sayet dinin yayilmasini saglamak icin kafalarini kullansalardi bu baskiyi yapmazlardi. Cunki herkesi obur tarafa itiyorlar bu sersemler surekasi!

  Din dersine girmeyen Nazlı Şirin'e takdirname verilmedi - UygarTurkiye

  Ahlak egitimi ne zamandan beri din egitiminden geliyor?...

  Tanrıların Gazabı - Mojjo Gogo

  İşte din dersine girmeyip sınavlarından önce üç kulfü bir elham okumayı bilmezsen öyle kaçırırsın takdiri. Ama sonuçta takdir-i ilahi bunlar. Hem ne işin var senin fizikle, biyolojiyle, matematikle, ilimle. Varsa yoksa göm kafanı toprağa günde 5 vakit.

  türkçe dersi gibi yapmışlar - demlicay2011

  o kadar ulvi ve kıymetli. dinlerine önem verseler bari. aslı astarı olmadan mısırı iranı eleştirirler. en güzel islamiyet türkiyede yaşanıyor diye. yuh ki yuh. zavallı avrupa muhtaçları gericiler. ambargoyu yedimi yolunmuş tavuğa benzersiniz bundan haberleri yok. ellerine geçirmişler koltukları konuşup milleti mağdur ediyorlar. koltuğunuzda makamınız da batsın. iğne üretmeyen muhtaçlar. altlarında avrupa arabaları telefonları bilgisayarları korden daha hala yüzsüz yüzsüz dünya liderliğine oyunuyoruz der yobaz takımı. avrupa üretsin sen ye . bumu sizin desturunuz. yazıklar olsun. daha mühendislerinize sahip çıkamadınız bu nasıl vatan vican böyle rezilikten başka bir numaraları yok bu takımın.

  KIZIMIZA SÖYLENMEK ISTENILEN SEY ! - palenke

  Ne kadar akilli olursan ol,ne kadar terbiyeli olursan ol,ne kadar insancil olursan ol,eger bizim Dinimize ve inancimiza ters düser ve ögrenmekte direnirsen sana hakkini vermeyiz.Cok acik ne net

  Hep aynı yobazkafa - Selimserincan

  İlle de kendilerine benzetecekler ya.Farklı olanın inancına,düşüncesine tahammülleri yok çünkü...cilalıtaş devri zihniyeti.

  Hoşgörü mü? - pontus

  Sünnilerin diktatörlüğüne hoşgeldiniz. Osmanlı zamanında gayri-müslimlerden ekstra vergi alınırdı, bu sayede hoşgörü gösterirlerdi. Devlet bizden de "gayri-müslim vergisi" alsın da rahat bıraksın artık bizleri.