Din hanesi 'isteğe bağlı' olarak kalacak

Din hanesi 'isteğe bağlı' olarak kalacak
Din hanesi 'isteğe bağlı' olarak kalacak
Kişisel Verilerin Korunması Yasa tasarısı ile Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında "kişisel verileri saklayamayan ülke" listesinden çıkmak istiyor.

Radikal.com.tr - Son şekli verilerek TBMM’ye sevkedilecek olan Kişisel Verilerin Korunması tasarısında “din, etnik köken ve inançın” kişisel veri olarak kaydedilemeyeceği hükmü bulunmasına rağmen, nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin “isteğe bağlı olarak” kalmaya devam edeceği öğrenildi.
Hürriyet’ten Nuray Babacan'ın haberine göre, tasarıda, veri güvenliğinin sorumlu 7 kişilik “Kişisel Verileri Koruma Kurulu”nu Bakanlar Kurulu’nun ataması öngörüldü. Kurulun siyasi müdahaleye açık olacağı eleştirileri yapılan bu hüküm ile ilgili son kararı Başbakan verecek. Türkiye , yeni yasal düzenleme ile Avrupa ülkeleri arasında “kişisel verileri saklayamayan ülke” listesinden çıkmak istiyor. Türkiye, önce kişisel verilerin korunmasını sağlayacak ardından da veri isteyen ülkelere, “karşılıklılık esası” uygulayacak.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı da rapor hazırlayarak, Türkiye’nin “kişisel verilerin korunması” konusundaki eksikliğinin neden olduğu sonuçları çarpıcı örneklerle şöyle dile getirildi: 

KORUNAMIYOR: Korunması gereken kişisel veriler, bugün hayatın her alanında gerek kamu ve gerekse özel sektör tarafından yaygın olarak kaydedilmekte, başkalarına transfer edilmekte, paylaşılmaktadır. Özellikle bilgisayar ve internet aracılığıyla bu bilgilerin yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Ülkemizde kişisel verilerin işlemeyle ilgili yeterli ve açık bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu verilerin kontrolsüz şekilde işlenmesi, bazı temel hakların ihlal edilmesine sebep olmaktadır. Yine ülkemizde kişisel verilerin işlenmesi süreçlerini kontrol edecek ve denetleyecek bir kurum bulunmamaktadır.

AB ÜYELİĞİ ŞARTI: TCK’nda 135 ve diğer maddelerinde kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi suç sayılmış, ancak hangi hallerde hukuka aykırı, hangi hallerde hukuka uygun olduğuna dair düzenleme bulunmamaktadır. 2010 yılında Anayasada yapılan değişiklikle kişisel verilerin korunması temel bir hak olarak koruma altına alınmış ve diğer detayların kanunla düzenleneceği belirtilmiştir. Kişisel verilerin korunması konusunda yasal düzenleme yapılması ve düzenleyici ve denetleyici bir kurum kurulması Avrupa Birliği müzakere fasıllarından 4’ü ile yakından ilgilidir.

BİR ÇOK HİZMETTEN YARARLANAMIYORUZ: Ülkemizde kişisel veriler korunmadığı gerekçesiyle Europol ile operasyonel işbirliği anlaşması yapılamamaktadır. Mevcut işbirliği ve bilgi belge değişimi elektronik iletim hattından yapılamamakta ve bu sebeple gecikmeler ve başarısızlıklar yaşanmaktadır. Schengen Bilgi Sistemi ve Sirene Ofisi imkanlarından yararlanılamamaktadır. Bazı ülkelerle güvenlik işbirliği anlaşması yapılamamaktadır.

ORGANİZE SUÇLA MÜCADELEYE ENGEL: Dışişleri Bakanlığımızın yabancı ülkelerle askerlik, kimlik, vatandaşlık gibi konularda bilgi paylaşımında tereddütler ve sorunlar yaşanmaktadır. Yabancı ülkelerden bu nitelikli veriler alınamamaktadır. EUROJUST ile sınır aşan organize suçlar için operasyonel işbirliği yapılamamaktadır. Yargı alanında suçluların iadesi, bilgi ve belge paylaşımı konularında sıkıntılar yaşanmaktadır.

İŞADAMLARIMIZ DERTLİ: İşadamlarımız yabancı ülkelerdeki ortaklarından veri alamamakta ve sorun yaşanmaktadır. Bazı ihalelere girmek için kişisel verilerin etkin şekilde korunması koşulu aranmaktadır. Ülkemiz veri güvenliği konusunda ‘güvenilmez ülke’ olarak nitelendirilmektedir. Tüm bu sayılanlar bir an önce bu kanunun yürürlüğe sokulmasını gerektirmektedir.  http://www.radikal.com.tr/1121628112162811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Toptan kalksa ne olur? - AgnesBooth

  Avrupa'ya sempatik görünmek için kimlikten toptan kalksa ne olur ki? Gittikçe muhafazakarlaşan, hoşgörüsünü kaybeden bu toplumda çocukların araştırıp kendi yolunu bulmasına ne aileler, ne milli eğitim yine izin vermeyecek. Babasının takımını tutmaktan farkı var mı ülkemizde din seçiminin? Varsın kimlikte yazmasın, çocuklara zorunlu din dersi vereceksiniz, her vesile ile Sünni Müslüman olmayanları kötüleyeceksiniz, okullarda Darwin'in maymuna benzediği için "evrim teorisi" diye bir yalan uydurduğunu söyleyeceksiniz, öğrencileri sömestr tatilinde Umre'ye götüreceksiniz ama kimlikte yazmayacak öyle mi? Bizim görüntüden ya da bir kağıt parçasındaki bir sözcükten daha temel sıkıntılarımız var, farkında mısınız?

  Yazdıklarımız, konuştuklarımız uçup gitmiyor. - 90turk

  Elektronik ortamdaki vatandaşın veri gizliliğinin en kötü tarafı ise ileride devletin güvenliğini bile tehdit edecek düzeye gelebilmesidir. Etrafımdaki herkese; facebook, msn'de bile yazdıklarına ve ilişkilerine dikkat etmelerini söylerim. Çünkü burada yazılan herşeyin kaydedildiğini ve en az bir 100 yıl daha silinmeyeceğini düşünüyorum. Bu şirketler hep yabancı ülkelerin malı ve o ülkenin istihbarat örgütlerine bu bilgilerin su gibi aktığından eminim. Çünkü bugünün gençleri yarın ülke içinde kritik bir göreve geldiklerinde, bu kayıtların er geç ortaya çıkarak bir tehdit unsuru olabileceği kanısındayım.

  Atı alan Üsküdar'ı geçti - 90turk

  Devlet en büyük aptallığı key listelerini yayınlarken yapmıştı. Milyonlarca kişinin isim, soyisim, tc kimlik no, ssk no gibi bir sürü bilgi hala internetten bulunabiliyor. Basit bir bilgisayar korsanı yada alalede bir memur, e-devlet sistemi üzerinden istediği her türlü bilgiye ulaşabiliyor. Kişisel baz da, kullanmayı bilen için bu bilgiler çok büyük ve tehlikeli bir koz. Bu bilgilerle yapılabilecek şeyler hakkında bir çok senaryo üretilebilir. Devlet bu tür güvenlik zaaflarını, işi bilenlerle çalışarak bertaraf etmeli.

  ... - k-a-o-s

  olumlu bir gelişme gibi gösterilebilir ama öyle değil,insanları fişlemenin başka bir yolu...muhtemelen birçok kişi de "islam" dye yazdıracaktır öyle olmadığı halde...mantıklı olan insanların inançlarının bu şekilde rapor altına alınmaması...

  istege bagli :) - ankakusu4

  Istemiyorum! "Kesin gavur bu" da ulkem insaninin birinci siradaki cevabi ya da aklindan gecirdigi cumle olacaktir. Bazi yorumcular "iyi ama, aslinda tamamen kaldirilmaliydi" demi$. Yahu butun yamukluk da orada zaten. Kimlikte din hanesinin ne i$i var? $oyle bir durumdan ba$ka hicbir yerde i$e yarayabilecegini sanmiyorum. Mesela, Yeni Delhi'desiniz :) Bir otelin en ust katinda balo salonundasiniz :) Derken saci sakali kari$mi$, elinde kalasnikoflar, bazukalar olan "dinda$lariniz" iceriye daliyor. Hiristiyanlarla, Hindular bir tarafa gecsin diyor ve hepsini kursuna dizip olduruyorlar :) Sira "Premium Member Card" belgeli bir Musluman olarak oteki duvarin dibinde bekleyen size geliyor. Hah! I$te orada bombayi patlatiyorsunuz. Gosterin gogsunuzu kabarta kabarta o nufus cuzdaninizi, ve kalin punto ile yazilmi$ ISLAM hanesini. Evet yirttiniz demektir. Bunun di$inda i$e yarayacak, gerekli olacak hicbir yer aklima gelmiyor. Bahsettigim olay ba$ina gelmi$ bir Turk'un, "Adamlara Fatiha duasini okudum ve sunnetli oldugumu gosterdim" dedigini bir yerde okumu$tum. Yani orada bile lazim degil. Konu din, iman, maneviyat gibi elle tutulup gozle gorulmeyen $eyler olunca bu iktidar icin akan sular duruyor..Iktidarin ekonomi yonetimi falan iyi ama bu mantalitelerini ve hayata baki$ acilarini fevkalade problemli buluyorum..Umarim AB baski yapar da din hanesi gibi sacma-sapan gereksiz bir bilgiyi (bilgi bile degil!) kimliklerden cikarmak zorunda kalirlar.

  AB ülkelerinde yok! - dostluk ve baris

  elli yildir girmeye calistigimiz AB ülkelerinde din hanesi yok! Kimse "niye bizde var" diye sormuyor, herkes halinden memnun! Böyle bir ülkeyi AB'ye alirlar mi dersiniz? Zannetmiyorum, bence bir elli yil daha bekleriz.. Saygilarimla..

  Kaldırılmalı - jxbardant

  Pispor'un dediğine katılıyorum... Haneyi boş bırakan şüpheli gelmesin diye bu hane aslında tamamen kaldırılmalı.