'Din istismarcısı hâlâ işbaşında'

Menemen'de 1930 yılında şeriatçılarca katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay dün törenle anılırken, laiklik mesajları verildi.

İZMİR/ANKARA - Menemen'de 1930 yılında şeriatçılarca katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay dün törenle anılırken, laiklik mesajları verildi.
Kubilay Anıtı önünde düzenlenen törende, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Anıt Şeref Defteri'ne, "Demokratik Cumhuriyetimizin varlığına kastedenler, Türk gençliğini, Türk ulusunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni karşılarında bulacaklardır" diye yazdı. Topçu Binbaşı Bülent Seçer ise, "Kubilay'ı katleden zihniyet, Diyarbakır Emniyet Müdürü'nü katleden zihniyet, 11 Eylül'de ABD'de İkiz Kuleler'e saldıran zihniyet aynı değil midir?" dedi. Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ise törene gönderdiği mesajında şunları söyledi:
"Geçmişte olduğu gibi bugün de din istismarcıları varlıklarını ve bozgunculuklarını devam ettirmektedirler. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türk Silahlı Kuvvetleri, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin laik düzenini korumaya, irticai, bölücü ve yıkıcı her türlü tehdide karşı koymaya hazır ve kararlıdır."
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, mesajında,
"Atatürk ilke ve devrimlerini sonsuza kadar korumaya ve demokrasimizi yaşatmaya kararlıyız" derken Başbakan Bülent Ecevit de Türk Ulusu'nun laik cumhuriyeti sonsuza kadar koruyacağını vurguladı.
(Radikal, aa)