Din soruları öğrencileri zorladı

Din soruları öğrencileri zorladı
Din soruları öğrencileri zorladı
SBS yerine yapılan 'Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi' sınavında özellikle din sorularının zorluğundan yakınan öğrenciler 'imam mıyız biz' diye tepki gösterdi.

İZMİR - Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi sınavına İzmir'de 53 bin 130 öğrenci, 569 okulda girdi. Saat 09.00'da başlayan sınavda öğrencilere Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri verildi.

Her bir test için 40 dakika zaman tanındı. Sınav çıkışı DHA'ya konuşan öğrenciler, özellikle matematik ve din testlerinde zorlandıklarını söyledi. Öğrenciler, din testinde öğretmenlerinin okulda anlatmadığı konulardan sorular yöneltildiğine dikkat çekerek, 'İhram nedir?', 'Vakfe nedir?', 'Sa'y nedir?', 'Zekatın farzları nedir?', 'Zekat kimlere verilir?' gibi soruları çözerken çok zorlandıklarını ifade etti.

Öğrenciler, üç saatlik SBS yerine 40'ar dakikalık testleri daha çok benimsediklerini belirterek, kendi okullarında, arkadaşlarıyla sınava girdikleri için heyecanlarını da yendiklerini söyledi. Öğrencilerin anne ve babaları da yeni sınav sisteminden memnun olduklarını dile getirdi.

Sınavdan çıkan öğrenciler din bilgisi sorularının zor olduğuna yönelik tepkilerini twitter 'den böyle gösterdi:

"gecelere kadar matematik sorusu çözeceğime din soruları çözseymişim keşke"

"MATEMATİK VE DİN SORULARI ADETA SAÇMA SORU OLSUN DİYE KONULMUŞ"

"din soruları matematik sorularından zordu var mı böyle bişey? bütün liseleri imam hatip yapın da kurtulalım"

"ÇOCUKLAR SINAVDAN ÇIKTI. GÖRÜLDÜ Kİ, MATEMATİK VE TÜRKÇE SORULARI KOLAY ANCAK DİN SORULARI İHL
ÖĞRENCİLERİNİN YAPABİLECEĞİ ZORLUKTA"

"din soruları neden bu kadar zordu meb anlatsana biraz"

"bugünkü din soruları neydi abi öyle matematiği full bekleyen ben dinden full yanlış bile bekliyorum şuan :D"

"Din soruları matematikten bile zordu imam mıyız biz"


  http://www.radikal.com.tr/1163454116345423

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nedense - siradanbirisi

  Ayse Sule gibi yorumcular kemalist konusunda son derece hashaslar ve demokrasi sözcügünü yere düsürmezler. Ama statükocu islamci-sünnici konularinda son derece dar görüscü olabiliyorlar. ilginc degilmi. Amac demokrasi degil amac artik yobazlarin söz hakki olmasi.

  imam değilsiniz ama diğer yüzde 50 başka bir nietlik taşıyor. - demlicay2011

  aç fakir yoksul çaresiz bitap bütün kaleleri ele geçirilmiş ve kömür ve makarnaya hapsolmuş. bana yoldan bahsetmeyin hürriyetin 15 yıl önceki haberlerini sunarım önünüze. dış misafirlere ikram edilen ürünler ve insanlar hakkında.

  sn yakamoz42 - noelon

  benim allahı ne zaman hatırlyacağım sizin sorununuz değildir... bu allah ile kul arasında bir meseledir... benim inanıp inanmadığım ya da allahı ne zaman andığım bu dünyada yaşayan hiç bir kişiyi zerre kadar ilgilendirmez... unutmayınız ki cehennem var ise oradaki en geniş yer allah ile kul arasına girmeye çalışanlara ayrılmıştır...! ne oldu da bu ülkede herkez kendini bir nebi, islam hakkında bir otorite, efendim bir cihatçı zanneder oldu... ben istediğime inanırım bu da sadece allahı ve beni ilgilendirir... bşka türlü düşünen ve söyleyen en büyük küfürü işler... varın gidin yolunuza...

  zorunlu ve dayatmalı - tiryaki

  Eskiden zorunlu din dersleri vardı. Şimdi ise zorunlu artı dayatmalı din dersleri var. Nasıl mı? seçmeli ders seçecek öğrenci örneğin matematik veya ingilizce derslerinden birini seçecek ancak bu derslerin sadece birer öğretmeni olduğu gerekçesiyle ve sınıf mevcudunun dolduğu söylenir. Kürtçe dersinin zaten hiç öğretmeni yoktur. Geriye kalan Kuran veya Hz. Muhammed'in Hayatı...

  Basbakani Kendini Imam sanirsa ! - schatten

  Tabiki Genclik bilmek zorunda Imamligi, Bilimden kim fayda görmüs ki... Nobel Ödülünün yolu Imam olmaktan Geciyormus....

  Niye Bu Dine alerji? - yakamoz42

  Bu ülkede Ecnebi,ingilizce bilmiyorsanız insan değilsiniz,okuyamazsınız,Kariyer yapamazsınız denildi.Dine karşı bu alerjinin sebebi nedir acaba? Hastalanınca mı Allah(c.c) ı Hatırlayacaksınız?

  zorunlu din dersine hayır! - çıkarsız

  dini inanç kişisel bir karar demeyi biliyorlar, ama, dini inancı olmayanlarla, farklı dini inançtan insanları islam dininden sınava çekiyorlar. hem de geleceklerini etkieyecek şekilde. bu tutum kendi dinini başkalarına zorla kabul ettirmeye çalışmaktır. herhalde günahtır.