Din sorusunda Ali İsmail Korkmaz skandalı

Din sorusunda Ali İsmail Korkmaz skandalı
Din sorusunda Ali İsmail Korkmaz skandalı
Van'da bir deneme sınavında "Namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir" sorusunun yanlış seçeneğine Ali İsmail Korkmaz'ın oturur haldeki fotoğrafı yerleştirildi.

RADİKAL - Van 'da bir dershanenin deneme sınavı kitapçığında yer alan din dersi sorusunda Ali İsmail Korkmaz'ın fotoğrafının yer alması tepkiye neden oldu. Tepkilerin ardından yayınevi bir açıklamasıyla Korkmaz ailesinden özür diledi.

Evrensel gazetesinden Beyar Özalp'in haberine göre, Van'daki bir dershane tarafından yapılan deneme sınavının din dersi sorularının birinde, Gezi Parkı protestoları sırasında Eskişehir'de polisler ve sivillerden oluşan bir kalabalık tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafı kullanıldı. Namaz hareketleriyle ilgili soruda, Ali İsmail Korkmaz'ın oturur haldeki fotoğrafı, şıklara konuldu ve ‘Aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir’ diye soruldu.

Bu haber, Evrensel gazetesinde yayınlanmasının ardından özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Çok sayıda insanın tepki göstermesi üzerine deneme sınavı kitapçığını bastıran Sözün Özü Yayınları’ndan da bir özür açıklaması geldi. Açıklamada şöyle denildi:

“Tüm denemelerimizde soruların orijinal haki A kitapçığındaki gibi olup, B kitapçıkları A kitapçığı esas alınarak düzenlenmektedir. Ancak B kitapçığı hazırlanırken bahse konu olan sorunun üzerinde dizgi elemanı tarafından değişiklik yapılmıştır. Bu hata fark edildikten sonra ilgili elemanın işine son verilmiştir. Yapılan hata yayınevimizde de üzüntüye neden olmuştur. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinden ve kamuoyundan özür dileriz.”