Dinamit deposuna yıldırım düştü: 3 ölü

Dinamit deposuna düşen yıldırım yüzünden meydana gelen patlamadan sonra heyelan oldu. 3 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralandı


Hakan KABAHASANOĞLU


GİRESUN'un Güce İlçesi'nde Kolin İnşaat firmasınca yapımı sürdürülen Gökçebel Barajı şantiyesinin ateşleme sahasındaki dinamit deposuna yıldırım düştü. Patlama sonucu meydana gelen heyelanda bir minibüs toprak altında kaldı. Minibüste bulunan 3 kişi hayatını kaybetti. Yaralanan 2 kişi ise tedavi altına alındı.
Olay, Akkaya 2 barajı projesi kapsamında Gelevera deresi üzerinde yapımı devam eden Gökçebel Barajı şantiyesinde yaşandı. Baraj şantiyesindeki ateşleme sahasında bulunan dinamit deposu, saat 18.00 sıralarında, yıldırım isabet etmesi sonucu patladı. Patlamanın şiddetiyle meydana gelen heyelanda, 54 yaşındaki Hasan Güneş'in kullandığı 28 DC 718 plakalı minibüs toprak altında kaldı. Minibüste bulunan sürücü Hasan Güneş ile Mühendis 23 yaşındaki Hakan Türkyılmaz ve 40 yaşındaki Ahmet Botan'ın hayatına kaybetti. Üç kişinin cesetleri, yaklaşık 4 saat süren çalışma sonrasında çıkartılabildi.
Bu arada olaydan yaralı olarak kurtulan ve patlama sırasında başlarına isabet eden taşlardan yaralandıkları öğrenilen Abdullah Çatak ile Turan Bekar ise Espiye Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Konuyla ilgili bilgi veren baraj şantiyesindeki görevlilerden biri, olayın yıldırım düşmesi sonucu meydana geldiğini belirterek, “Dinamitlerin dolumunu yapıyorduk. O anda yıldırım düştü ve yaşanan patlamanın ardından heyelan meydana geldi. Minibüs altında kaldı” dedi.
Olayın haber alınmasının ardından bölgeye sevk edilen sivil savunma ve Akut ekipleri de kurtarma çalışmalarına katıldı. (dha)