'Dinamit'e takip

Sumela Manastırı'na zarar verdiği gerekçesiyle Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca kapatılan taşocağının yeniden faaliye-te geçmesinde kurul kararlarının dikkate alınmadığı ortaya çıktı.
Haber: ULAŞ ÖZDEMİR / Arşivi

TRABZON - Sumela Manastırı'na zarar verdiği gerekçesiyle Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca kapatılan taşocağının yeniden faaliye-te geçmesinde kurul kararlarının dikkate alınmadığı ortaya çıktı.
Koruma kurulu, manastıra zarar verdiği, hatta yıkabileceği gerekçesiyle, ANAP Maçka İlçe Başkanı Murat Altıntaş'ın işlettiği sit alanındaki taşocağını üç yıl önce kapattı. Trabzon Valiliği de 1999'da kurula başvurarak, "Sit alanında daha önceki işletmeden arta kalan malzemenin, ateşleme ve patlatma yapılmadan, ocak sahasından alınmasını talep ediyoruz" dedi. Daha önce ocağın kapatılması kararı alan kurulun başkanı Prof. Dr. Cengiz Eruzun ve dört üye, 24 Mart 2000'de 'Dinamit patlatılmaması ve yeni malzeme çıkarılmaması' koşuluyla, ocakta çevre düzenlemesi yapılmasına izin verdi.
Kurul değişti izin çıktı
Valilik, 24 Nisan 2001'deki ihalede, kurulun 'dinamit patlatılmaması' koşulunu bir kenara iterek, taşocağını eski işletmecisi Altıntaş'a 27 milyar 500 milyon lira bedelle verdi. Sözleşme imzalandıktan sonra valilik, taşocağını kapatma kararı veren üyeleri görevden alınan kurula yeniden başvurdu, 'dinamit patlatılması' iznini aldı.
Yerinde incelememiş
Ancak Prof. Dr. Cengiz Eruzun ve iki üye,
İdare Mahkemesi'ne açtıkları davayı kazanarak, iki hafta önce kuruldaki görevlerine döndü ve ocağa dinamit izni verildiğini görünce soruşturma başlattı.
Eruzun'un dönüşüyle kurul başkanlığını bırakmak zorunda kalan Prof. Dr. Ali Özbilen, "Önceki yönetimin kararını bilmiyordum. Valilik dinamit izni istedi, biz de Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün incelemesi ardından izin verdik. Biz incelemedik" dedi. Özbilen, sit alanındaki bir yer için inceleme yapmadan nasıl karar verildiği sorulunca da, "Kurumlar arası güven esastır" yanıtı verdi.
Vali: Memurlar yapmış
Vali Adil Yazar, kurulun dinamite izin vermeyen kararından haberi olmadığını, bu tür işleri memurların takip ettiğini belirterek, "Amacımız, taşocağının kötü görüntüsünü ortadan kaldırmaktı. Dosyayı inceleyip kurula göndereceğim. Soruşturma tamamlanıncaya kadar dinamit atılmaması talimatı verdim" diye konuştu.
'Ben işime bakarım'
Sözleşmede 'dinamit kullanılması' maddesi bulunmasının, kendisini değil valiliği ilgilendirdiğini belirten taşocağı işletmecisi ANAP'lı Murat Altıntaş ise, "Hemen çalışmak zorundaydım. Çünkü beş takside bölünen ihale bedelinin ilk bölümü 10 Haziran'daydı. Kendilerine kurulun dinamit atılmaması yolundaki önceki kararını hatırlattım, valilik yeniden başvuru yaparak karar çıkarttı. Ben işime bakarım. Dinamit atılmadan bu kayalar temizlenemez" dedi.
Açtığı davalarla Fırtına Vadisi'ndeki iki taşocağını kapattıran avukat Erol Özcan da, kurul kararına muhalefet edenler hakkın-
da Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılması gerektiğini söyledi.