Dinar Bandosu tarihe karıştı

Eski Cumhurbaşkanı Demirel sayesinde meşhur olan Dinar'daki 'Ali Çavuş'un Bandosu' 36 yıl sonra dağıldı.
Haber: İSMAİL AKAR / Arşivi
SELAMET ŞAHİN / Arşivi

AFYONKARAHİSAR - Demirel sayesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çekişen Ali Çavuş'un Bandosu, artık yok. Oysa maddi imkânsızlıklar nedeniyle dağılan orkestranın hikâyesi, 36 yıl önce alkışlarla başlamıştı.
Dinar Belediye Başkanı Bayram Ali Veziroğlu, 1 Temmuz 1969'da emekli mızıka astsubay kıdemli başçavuş Ali Yedek'i makamına çağırdı ve "İlçe halkı konser, tiyatro ve halk oyunları gibi etkinlikleri kaçırmıyor. Bir de bando kuralım" dedi. Ali çavuş, üç ayda belediyenin çeşitli birimlerinden topladığı 20 kişiye enstrüman çalmayı ve askeri yürüyüş öğretti.
Ali çavuş, beş ay sonra ölünce bando şefliğine Kerim Ölmez getirildi. Ali çavuşun anısını yaşatmak için, bando onun adıyla devam etti, yıllarca cumhurbaşkanlarını, başbakanları karşıladı.
Demirel'e kızgınlar
Bandonun kaderini değiştiren 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel siyasi yasaklı olduğu yıllarda "Beethoven'ın 9. Senfonisi'ni Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın çalması başka, bizim Ali çavuşun Dinar Belediye Bandosu'nun çalması başka" demesi oldu. Çok üzülen bando, Demirel başbakan olur olmaz soluğu Ankara'da aldı ve senfoninin son bölümündeki ünlü 'Neşeye Şarkı' ezgisini Başbakanlık önünde çaldı. Bando, daha sonra birkaç kez de Çankaya Köşkü'ne giderek mini konserler verdi. Demirel'in kıyaslaması üyeleri üzmüştü ama bandoyu da Türkiye'nin en çok konuşulan bandosu haline getirmişti.
Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde ise Afyonkarahisar'ın iki ilçesi Dinar ve Sandıklı, il olma yarışına girdi. Dinar'ın bandosu nedeniyle daha çok tanınması, Sandıklı'yı harekete geçirdi. Dönemin Belediye Başkanı DYP'li Murat Akşit, ilçedeki eğlencelerde müzik yapan Veli Akyol ve ekibine müzik aletleri ve bando giysileri alarak alelacele bir bando kurdurdu. Bandoya da 'Veli Çavuş'un Bandosu' adı verildi. Bayramlarda çaldıkları marşlarla halkı coşturan bando şefi Veli Akyol yaşlanınca yerini oğlu Uğur'a bıraktı.
Bugün Veli Çavuş'un Bandosu hâlâ mesaiye devam ederken Ali Çavuş'un Bandosu dağıldı. Emekli şef Kerim Ölmez eski günleri anarken hüzünlü: "125 marş ve klasik eserlik repertuvarımız vardı. Her cumartesi bayrak törenine giderken halk da bizimle yürürdü. O günleri çok özlüyorum. Hiçbir maddi karşılık beklemeden hizmet ederim" diye konuştu. Dinar Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Tarlacı ise bandonun emekliye ayrılanlar yüzünden beş yıl önce etkinliklerini durdurduğunu hatırlatarak, "Elemanların yaklaşık üçte ikisi emekli olmuş. Enstrümanlar eskimiş. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle yerlerine yenisi alınamadı. Bandoyla ilgili bir belediye meclisi kararı yok. Yani bando resmi olarak faaliyette görünüyor ama fiilen ortada yok" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7632477632470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.