'Dine hakarete müeyyide getirilmeli'

Diyanet İşleri Başkanlığı İsveç'teki Nerikes Allehande Hz. Muhammed'in karikatürünün yayınlanmasına tepki gösterdi: "Bugün dünya kamuoyu, basın ve ifade özgürlüğü ile...

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı İsveç'teki Nerikes Allehande Hz. Muhammed'in karikatürünün yayınlanmasına tepki gösterdi: "Bugün dünya kamuoyu, basın ve ifade özgürlüğü ile dinlerin kutsallarına hakaret arasındaki sınırları belirleyecek ve kesiştiği noktaları ıslah edecek uluslararası hukuki geçerliliği ve müeyyidesi söz konusu olabilecek bir düzenlemeye ve sözleşmeye muhtaç gözüküyor."
Diyanet'in yazılı açıklamasında Batı'da son günlerde sürekli İslam karşıtı tutumların ivme kazanarak devam ettiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi: "İslam kutsallarına hakaret, iki dünya arasında küresel bir bunalımı ve gerilimi körüklemektedir. Batı toplumlarındaki bazı mihraklar, ısrarla İslam'ın kutsallarını tahkir ve aşağılamaya devam etmektedir. Bu tür saldırı ve hakaretler, insan zihninde berrak çağırışımlara sahip olan özgürlükler kullanılarak meşru hale getirilemez."
İsveç Büyükelçisi kapıda karşıladı
İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, karikatürleri protesto için büyükelçilik önünde eylem yapan Saadet Partisi Ankara Gençlik Kolları'nı kapıda karşıladı. Gruptakiler bir süre sohbet ettikleri Asp'a, Hz. Muhammed'in hayatını anlatan bir kitap verdi.