Dinen caiz değil diye çocuğuna aşı vurdurmadı

Dinen caiz değil diye çocuğuna aşı vurdurmadı
Dinen caiz değil diye çocuğuna aşı vurdurmadı
İzmit'te babasının, "içerisinde güvenmediği maddelerin bulunması" nedeniyle aşı vurdurmadığı çocuğa mahkemece, sağlık tedbirleri alınmasına karar verildi

Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü tarafından, baba Ahmet Ergün hakkında, 1.5 yaşındaki oğluna aşı yapmadığı gerekçesiyle Kocaeli Çocuk Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulunuldu.

Bunun üzerine açılan davada verilen kararda, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'nun 5/1-d maddesi uyarınca çocuğa sağlık tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Mahkeme, tedbirin Halk Sağlığı Müdürlüğünce yerine getirilmesi ve kararının, kesinleşmesinin beklenmeksizin uygulanması gerektiğine hükmetti.

Mahkeme, Çocuk Koruma Kanuna gereğince "mahkemede görevli sosyal çalışma personeli tarafından tedbir kararının uygulanması ve tedbirden beklenen amacın gerçekleşip gerçekleşmediği, tedbirin çocuğun gelişimini hangi yönde etkilediği konusunda üçer aylık sürelerle inceleme yapılmasına" karar verdi. 

'KARARLIYIM AŞI VURDURMAYACAĞIM'

Mahkemenin kararına ilişkin AA muhabirine açıklama yapan baba Ahmet Ergün, 1,5 yaşındaki oğluna, içeriğine güvenmediği için aşı vurdurmadığını söyledi.

"Aşıda kullanılan maddelerin içinde, domuz dokuları, at kanı, maymun beyni, insan spermi" olduğunu iddia eden Ergün, sağlık ocağında, bütün sorumluluğu üstüne aldığına dair imza attığını kaydetti.

Ergün, buna rağmen hakkında açılan davada karar çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

"Beni duruşmaya çağırmadılar. Mahkeme açıldığından haberim yoktu. Kararda, 3 ay boyunca gözetim altında olacağımız yazıyor. Beni ikna etmeye çalışacaklarmış. Nasıl hareket edeceğimizi bilmiyoruz. Ben aşı vurdurmayacağım. Kararlıyım. Yetkililerden yardım istiyorum. Bir baba, evladına, iğnelerin içeriğini bildiği halde nasıl vurdurulmasına izin verir. İzin vermez çünkü dinen caiz değil. Gerekirse karşı mahkeme açacağım."(aa)


  http://www.radikal.com.tr/113017711301774

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  aşı mevzuatı - LilliputianMe

  Çocuğa uygulanacak her türlü tıbbi müdahale için karar verme yetkisi ailenindir. Çocuk veya vatandaşlar devletin "malı" değildir; devlet vatandaşa hizmetle yükümlüdür. Nazi Almanyası'nda mı yaşıyoruz, kim hangi cesaretle ve hakla(!) çocuğu ailesinin elinden alacakmış? Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Bir zahmet "Vaccine Excipient & Media Summary" yazıyorsunuz ve google'da aratıyorsunuz ve sonra aşı üretiminde nelerin kullanıldığını tek tek okuyorsunuz. Metin içi arama için anahtar kelimeler: bovine, porcine, monkey, human diploid cells, human albumin .. kimaysallardan, MSG'den, antibiyotikler ve ağır metallerden bahsetmiyoruz bile daha bakın. Bunları inceleyin ve sonra yorum yapın lütfen.

  3 çocuk isteyeceğinize eğitimli bir baba isteyin. - unutulur

  Ne demek ben babasıyım ben yaptırmayacağım. Petshop'dan satın aldığın evcil hayvandan mı bahsediyorsun ? Bu bebek senin malın değil. Bu ülkenin vatandaşıdır. Sağlık eğitim ve diğer her sosyal hizmetten yararlanma hakkı var. Normal bir soysal devlet olsaydık o çocuk bu babadan alınırdı. Hatta babaya ceza veya ruh hali bozuk diye tedavi verilirdi.

  çocuk felci - Anzore

  Aferin sana. Çocuk senin işgüzarlığın yüzünden çocuk felci olduğunda da cenabı hakkın takdiri diyeceksin, di mi?

  laiklik - ocan21

  her müslüman dinini istediği gibi yaşamak ister bu normaldir, özgür olmak istiyoruz, son 2-3 yıldır özgürlüğün tadını çıkartmaya başlamıştık. Bu nasıl bişeydir, iktidarı ve sağlık bakanlığını göreve davet ediyorum.