'Dini gerekçeyle yapılan saldırı dehşet verici'

Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi'nin rahibi Andrea Santoro'nun öldürülmesi ve Hrant Dink suikastinin ardından Protestan misyonerlere yönelik vahşi saldırı, Türkiye'de yaşayan Hıristiyanlarda güvenlik endişesi yarattı.

İSTANBUL/ ROMA - Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi'nin rahibi Andrea Santoro'nun öldürülmesi ve Hrant Dink suikastinin ardından Protestan misyonerlere yönelik vahşi saldırı, Türkiye'de yaşayan Hıristiyanlarda güvenlik endişesi yarattı.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, "Dini gerekçeyle yapılmış gözüken bu saldırıdan dehşete düşüldüğünü ve nefretle kınadıklarını" belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bir Alman vatandaşının da öldüğü olayla ilgili yaptığı açıklamada "Bu vahşi olayı şiddetle kınıyorum. Olayın nedenleri tümüyle ortaya çıkarılmalı" dedi.
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Escart Cuntz ise, olayı 'vahşi' olarak niteleyerek "Bir Alman vatandaşının, cinayetin kurbanları arasında olmasından şoke oldum. Olayın takipçisiyiz" diye konuştu.
'Tehlikeli bir ortamdayız'
İskenderun'da görev yapan Katolik yetkililerden Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese, "Türkiye'de, zorlu ve tehlikeli bir ortamdayız" dedi. Padovese, İtalyan Sky televizyonuna yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Katolikler açısından Malatya, bana bağlı bir bölge. Saldırıya hedef olan yayınevi Katolik değil. Fanatiklerin Türkiye'deki varlığı sürüyor. Polisler, son zamanlarda Katolik Kilisesi'ne yönelik önlemleri de artırmışlardı. Artık daha iyi korunuyoruz."
Kanlı olay İtalya'nın ulusal haber ajansı ANSA ve özel haber ajanslarınca internet sayfalarından ilk haber olarak duyuruldu. (Radikal, aa)