'Dinimiz güncelleşmeli'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, dini bilgilerin çağın gereğine göre yorumlanması gerektiğini belirtirken, "Müslümanlığımızı, kendi din anlayışımızı güncelleştirmeliyiz.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, dini bilgilerin çağın gereğine göre yorumlanması gerektiğini belirtirken, "Müslümanlığımızı, kendi din anlayışımızı güncelleştirmeliyiz. Dini bilgi, bize göre tarihin bir yerinde asılı duran, hiç değişmeyen bir şey değildir" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, NTV'ye verdiği röportajda, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Atatürk'ün emriyle hazırlanan Kuranı Kerim Tefsiri'ni yenileme çalışmaları yaptıklarını açıkladı. Mevcut tefsirin hazırlanmasının ardından 80 yıl geçtiğini söyleyen Bardakoğlu, "Kuran yorumlanırken ilgili bilim dallarının da desteğini almak gerekir" diyerek, dört ilahiyat profesörünün yeni tefsiri hazırladığını söyledi. Beş cilt olarak hazırlanan yeni tefsirin kısa sürede satışa sunulacağını bildiren Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Kuranı Kerim'in ayetlerini anlamak için, her çağda yeni ilave bilgiler gerekir. Ve biz ilave bilgiler kazandıkça, ayetlere getirdiğimiz yorumlar değişir. Mesela evrenin yaradılışı. Hiçbir zaman Kuranı Kerim'in yorumu konusunda son sözü söylemek olmaz. Kuran ile modern bilim arasında çelişki olmaz.
Kendi Müslümanlığımızı, kendi din anlayışımızı güncelleştirmeliyiz. Dini bilgi bize göre tarihin bir yerinde asılı duran, hiç değişmeyen bir şey değlidir. Dini bilgileri sürekli rasyonel düşünce ile geliştirmemiz, yenileştirmemiz lazım."