'Dinin magazini olmaz'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, dini bilgilerle ilgili konuların televizyonlarda 'magazin mantığıyla' tartışılmasına tepki gösterdi: Bu tür tartışmalar bilinçlenmeyi önlüyor. Vatandaşlar bu tür soruların yanıtlarını ilmihal kitaplarını okuyarak ya da müftülüklerden öğrenmeli.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, televizyon ekranındaki 'din magazini'ne tepkili. Ramazan ayının sadece oruç ayı değil, aynı zamanda İslam dini hakkında bilgilenme, Kuran mesajını daha iyi anlama, toplumla bütünleşme ve dindarlığa yüksek bir seviye kazandırma ayı olduğunu belirten Diyanet İşleri başkanı Bardakoğlu, şöyle konuştu:
'Müftülüklere sorun'
"Ramazan ayında orucu nelerin bozup bozmadığı, kimlerin oruç tutup kimlerin tutmayacağı, teravih namazının kaç rekat olduğu gibi ilmihal bilgileriyle ekranların işgal edilmesi ve artık magazin mantığıyla tartışılması, bilinçlenmeyi önlediği, gölgelediği için çok yanlış. Vatandaşlar bu türdeki sorularının cevabını, bildikleri, güvendikleri bir ilmihal kitabından okuyarak veya il ve ilçe müftülüklerine sorarak öğrenmeli. Ramazan ayını üst bilgi ve tefekkürle geçirmemiz ve insanımıza üst düzeyde bilinç kazandırmamız ve bu yönde mesaj vermemiz gerekmektedir."
Bardakoğlu, son zamanlarda basın-yayın kuruluşlarının ramazanda böyle bir hassasiyet içinde olduklarını ifade ederek, artık ekranlara o alanın uzmanlarını çıkarmaya gayret ettiklerini söyledi.