@ismailsaymaz

Dink Ailesi nasıl bu aşamaya geldi?

Dink Ailesi nasıl bu aşamaya geldi?
Dink Ailesi nasıl bu aşamaya geldi?
Hrant Dink cinayeti davasının 'yeniden' başlamasından 1 gün önce, 'Büyük abi' Erhan Tuncel'den sorumlu Muhittin Zenit de kritik bir göreve terfi etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstahbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in özel kalemi görevine polis memuru Muhittin Zenit atandı. Bu iki isim, Trabzon’dan tanışıyordu. Dink’i öldürme planlarının yapıldığı günlerde Engin Dinç, Trabzon’da İstihbarat Şubesi Müdürlüğü yapıyor; Zenit de ona bağlı çalışıyordu. İkisi de, cinayeti 1 yıl öncesinden biliyordu. Bu terfi, bugünden itibaren yeniden görülecek davaya katılmayacaklarını bir bildiriyle ilan eden ‘Hrant Dink Ailesi’ni hiç şaşırtmadı.

Dink, 19 Ocak 2007’de katledildiğinde, tetiğin 3 yıl öncesinde çekildiği anlaşılmıştı. ‘Sabiha Gökçen’ haberinden sonra TSK’nın muhtıra yayınlaması, Dink’in İstanbul Valiliği’ne çağrılıp MİT’çilerce ‘ikaz edilmesi’, gazete önünde ‘zuhur eden’ ülkücüler, “Türk’ün kanı kirli demiş” şeklindeki manipalasyonla görülen bir dava, duruşma salonlarını kuşatan ırkçı tehditler ve bilirkişi raporlarına rağmen 301. maddeden verilen hüküm... Ki bu kadarla kalmadı: Trabzon Emniyeti katili de, azmettiriciyi de, Dink’in nasıl öldürüleceğini de 1 yıl öncesinden biliyordu. Trabzon Jandarması cinayeti 6 ay öncesinden haber almıştı; silahın markasını da öğrenmişti. Yani Dink, devletin ‘gözetimi altında’ öldürülmüştü.

Kim nerede?
6 yılda cinayette ihmali ya da kastı olduğu iddia edilen bütün kamu görevlileri terfi etti. Muammer Güler İçişleri Bakanlığı’na, Celalettin Cerrah Osmaniye Valiliği’ne atandı. Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ve Engin Dinç birbiri ardına İstihbarat Daire Başkanlığı’na yükseldi. Dink’le ilgili 301. maddeden suç duyurusunda bulunan Avni Usta, Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne; Samsun’da katil Ogün Samast’la fotoğraf çektiren Yakup Kurtaran Malatya Emniyet Müdür Yardımcılığı’na uzandı. Yargıtay’da Dink’in ceza alması yönünde uğraş veren Nihat Ömeroğlu Ombudsmanlığa, Muhittin Mıhçak yardımcılığına seçildi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Tahkim Kurulu’na, Hasan Erbil Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na...

Dink’in ölümünden sonra şüpheli kamu görevlileri ödüllendirilirken; Dink’le ilgili yargılama; İstanbul, Trabzon ve Samsun’da birden çok mahkemede görüldü. Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz’ün aldığı cüzi bir ceza da Yargıtay’dan döndü. Polisler yargı önüne çıkarılmadı. Samsun’daki ‘Samast hayranı’ polislerin cezası ertelendi. MİT’çilere hiç dokunulamadı. Kamu görevlileri hakkındaki soruşturma da halen ‘gizlilik’le yürütülüyor. Ana Dink Davası’nda “Örgüt yoktur” kararı verildi ve polis muhbiri Erhan Tuncel tahliye edildi. Bu karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nden döndü.

Zenit kimdir?
TBMM, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı raporları da devleti hareket ettirmeye yetmedi. Dink Ailesi bu manzaranın sonunda bildiriyi kaleme aldı. Bildirinin gazetemize ulaştığı saatte; polis memuru Zenit’in Dinç’in özel kalemliğine getirildiği haberi geldi. Zenit kim miydi? Erhan Tuncel adlı polis muhbirinden sorumluydu. Ve cinayetin işleneceğini ilk öğrenen de Zenit olmuştu. Cinayetten sonra aradığı Tuncel’e, “Direkt kafaya sıkmışlar. Tek farklılık. Kaçmayacaktı ama bu kaçtı” diye konuşuyordu. Zenit, Dink’in ölümü için, “Koyum a..., gebermişse gebermiş. Kim gebertti diye sorgulamıyorum” diyordu.


  http://www.radikal.com.tr/115115411511543

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  acaba ergenekon mu - oal67

  Acaba bu terfiyi de ergenekon yaptırmış olmasın.

  Tiksinti duyuyorum. - KAYVEN

  Okudukça iğreniyor, iğrendikçe kin ve nefretim büyüyor kendi ülkemde kendi insanlarıma karşı. Bu ülkede canilerin kaç kişi olduğunu bilen var mi? Bu toplum kaç tane katil barındırıyor? Kaçımız şizofren caniyiz?Kimlerden kendimizi korumalıyız? Bunları bilenler yok. Bildiğine inandıklarımız katil çünkü. Bilenler cani. Terfi ettiren cani. Terfi eden cani. Devleti parselleyen cani.Siyaseti kişilelleştiren cani. Hesap veren cani, hesap soran cani. Ya cani olmayan kaç kişiyiz? Sessiz, öfkesiz, suskun, ürkek, korkak, tesadüfen yaşayan bir avuç insan. Her biri bir tarafa savrulmuş gerçekleri gören, düşünen ancak hiç bir şey yapma gücü olmayan, biçare insanlar temiz kalanlar...

  işte yüce türk adaleti zuhur etti. - Agér

  kim ki kendine solcu, dindar veya insan diyorsa işte o zaman cevap versin bu mudur adalet? vicdan sahibi birinin suçluların hiç çekinilmeden bu kadar alenen göz önünde ödüllendirildiği bir ortamda ses çıkarmıyorsa artık taşımadığı vicdandan bahsetmesin. artık bu saatten sonrada yapacak birşeyin olmadığı ortada... ama gerçek halkçı demokrat bir hükümette ilk iş bu adalet dağıtıcıların ve terfilerde imzaları olanların terazisini ortaya kurup onlara da hakettiklerini vermek lazım. Zaten toplum ve insanlık vicdanlarında çoktan mahkum oldular.