Dink: Avrupa bedel ödemeli

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Avrupa'yı, 1915 tehciri ve ondan önceki yıllarda Türk ve Ermeniler arasında yaşanan felaketlerde oynadığı rolü sorgulamamakla eleştirdi.

LONDRA - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Avrupa'yı, 1915 tehciri ve ondan önceki yıllarda Türk ve Ermeniler arasında yaşanan felaketlerde oynadığı rolü sorgulamamakla eleştirdi. Dink, bin yıl bir arada yaşayan Türk ve Ermeni haklarının ilişkilerini tüketen Avrupa'nın, bedel ödemesini istedi.
Dink, BCC Türkçe Servisi'yle yaptığı söyleşide, AB Uyum Komisyonu'nca 'Ermeni soykırımı' iddiaları konusunda düzenlenen toplantının çok yararlı olduğunu belirtti. Strasbourg'da Yeşiller tarafından salı günü düzenlenecek toplantıda 'Türk-Ermeni ilişkilerinin geleceğine ilişkin AB'ye düşen rol ne olmalı?' konulu bir tebliğ sunacağını anlatan Dink, toplantıda biraz sert konuşacağını da belirtti. Avrupalıların, yaşanan trajedilerde oynadıkları rolü sorgulamadıklarını belirten Dink, "Geçmişte, bin yıldır bir arada yaşayan iki halkın ilişkileri onlar sayesinde tüketildi. Bu ilişkileri tüketen Avrupa, bugün bu ilişkileri üretmekle, yeniden doğurmakla yükümlüdür ve bedelini böyle ödeyebilir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7436007436000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.