Dink cenazesine iki yıl sonra takipsizlik

SİNOP - İstanbul Şişli’de Hrant Dink için düzenlenen cenaze töreni nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için, iki yılın sonunda ‘Kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi. Sinop’ta yayımlanan yerel ‘Haber 57’ gazetesinde köşe yazarı 50 yaşındaki Mete Çağdaş, ‘Kurşun Kalem’ adlı köşesinde 25 Ocak 2007 tarihinde ‘Sayın Savcı’ başlıklı yazısında suç duyurusunda bulunmuştu:
“‘Hrant’ın katili 301. madde’ yazılı pankartlar taşıdılar. Devletin kanunlarına, ‘Katil’ damgasını vurdular. Vatanın bölünmez bütünlüğüne ırk ayrımı yaparak, hakaret ettiler. Trafiği işgal ederek, ulaşıma engel oldular. Bir tanecik olsun Türk Bayrağı taşımadılar. Şikâyetçiyim ve davacıyım.”
Çağdaş savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmuş, bir ay sonra tehdit aldığı iddiasıyla şikâyetini geri çekmişti. Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Ocak tarihinde ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. Çağdaş, “Böyle bir karar için iki yıl beklemek mi gerekiyor? İtiraz hakkımı kullanacağım” dedi. (dha)