Dink cinayeti ihbarcısı: Biz planladık

Dink cinayeti ihbarcısı: Biz planladık
Dink cinayeti ihbarcısı: Biz planladık
Talimatla Tokat'ta ifade veren ihbarcının, Dink cinayetini planladığını iddia ettiği bazı isimleri açıkladığı öğrenildi.

İSTANBUL  - Hrant Dink'i cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'ın yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen bir itiraf mektubu, Dink soruşturmasını yürüten terörle mücadele savcısı Muammer Akkaş’ı harekete geçirdi. Tokat’ta tutuklu bir mahkum, Ogün Samast'ın örgüt suçundan yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne ihbar mektubu gönderdi. Kendisinin ve ailesinin can güvenliğinin sağlanması halinde cinayete ilişkin bilgi ve belgeleri paylaşmaya hazır olduğunu bildiren ihbarcının mektubu mahkeme tarafından savcı Akkaş’a gönderildi. İhbarı inceleyen Savcı Akkaş, ihbarı yapan mahkumu ve ailesini tespit ettirdi. Savcı Akkaş’ın talimatı ile ihbarcı ve ailesinin polis tarafından korumaya alındı. Ardından savcı Akkaş, ihbarcının ifadesinin alınması için talimat yazdı.
Talimat yazısı kapsamında ihbarcının geçtiğimiz günlerde ifadesi alındı. İfadesinde Dink cinayetine ilişkin bilgiler verdiği öğrenilen ihbarcının, mektubunda yer alan bilgiler doğrultusunda ifade verdiği belirtildi. Dava kapsamında yargılanan ancak beraat ettikten sonra tahliye edilen Erhan Tuncel’i tanıdığını söylediği öğrenilen ihbarcının ifadesinde cinayet öncesi Agos Gazetesi önünde keşif yaptıklarını belirttiği öğrenildi. Cinayetin Erhan Tuncel ve kendisinin de içinde bulunduğu bir grup tarafından planlandığını söyleyen ihbarcı, söz konusu gruptaki isimleri de savcılığa bildirdi. Aralarında asker ve sivil şahısların bulunduğu isimler savcılık tarafından incelemeye alındı. İfadedeki bilgileri ve isimleri incelemeye alan savcı Akkaş’ın soruşturmayı derinleştirdiği öğrenildi. İfadede yer alan isimler soruşturmayı dahil edildi. (Selahattin GÜNDAY/DHA)
  http://www.radikal.com.tr/112139511213952

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  birsey cikmaz - Secret Garden

  ayhan carkina ne oldu ? hicbirsey cozuldumu? hayir.ayhan carkin 1000 kisi oldurdum oldurduklerinin isimlerini sayiyor fakat bunu cozmesi gereken devletlular.onu hayatinda konusamayacak bir yere koydular.bundanda birsey cikmaz.devletin sirtindaki bu kambur ceteler katiller surusu davalari anca sulandirir.herkesin yuzde yuz bildigi gercekleri carpitip baskalarini suclayacaklar.ergenekon faili mechuller toplu mezarlari herkes unuttu.onlar artik medyada bosuna hapis yatan gariban generaller oldu.haberiniz olsun.bu turkcu irkci sunni devlet hicbirseyi cozmez.tam tersine konusani itiraf edeni yok eder.ve bu kanli senaryo devam eder.

  adalet umudu - no_war

  yüreğimizdeki bu acıyı biraz olsun hafifletmek için bir umut sanki. adaletin yerini bulsun artık.