Dink cinayeti övgüsüne soruşturma

Tepkiler sürüyor

Son albümünde Dink cinayetinin sanıklarını öven bir parçaya yer veren şarkıcı İsmail Türüt ve söz yazarı Ozan Arif hakkında savcılık soruşturma başlattı. Yoğun tepkiler sürerken, türkünün YouTube'da yayımlanan klibi de soruşturmaya alındı.

İSTANBUL - Son albümünde 'Hrant Dink cinayetinin katillerini öven' bir türküye yer veren türkücü İsmail Türüt ve türkünün ülkücü söz yazarı Ozan Arif hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılık ayrıca bu türküye internet sitesi YouTube'da klip yapılmasını da soruşturuyor.
Dink'in yerde yatan cesedi ve katil O.S.'nin de göründüğü ilk klip siteden çekildi. Ama olayın basında yer almasının ardından türkünün sözleri üzerine onlarca benzer klip YouTube'da göründü. İzlenme rekorları kıran bu klipler arasında özel bir üniversitenin öğrencileri tarafından hazırlanan ve Dink cinayetini öven bir kısa film de yer aldı.
Öte yandan dün Güçlü Türkiye Partisi de İsmail Türüt ve Ozan Arif hakkında suç duyurusunda bulundu. İnsan Hakları Derneği'yse dün, suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
'Ogün' plakçılık
Karadenizli türkücü İsmail Türüt'ün, AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren O.S. ve Yasin Hayal'i öven bir türkü yapması büyük tepkiye yol açtı. 'Plan Yapmayın Plan' adlı türkünün sözleri 'Ozan Arif' lakaplı Arif Şirin'e aitti.
Ülkücü caimanın simge isimlerinden Ozan Arif'in 'Bırakın çan çalmayı / Ermenici olmayı...' sözlerinin yer aldığı türküde, 'O gün öyle de desinler / Bugün böyle desinler / Fatihalar, Yasinler bitmez Karadeniz'de...' deniliyor. Ayrıca şarkıda, "Vatan satsa bir kişi anında biter işi" denerek cinayete sahip çıkılıyor.
Türkiye türküyü YouTube'daki kliple öğrendi. Viyana'ya yerleşen Düzceli bir işçinin hazırlayıp yayımladığı ileri sürülen klipte, 'Vatan satsa bir kişi anında biter işi' sözleriyle birlikte Dink'in AGOS gazetesinin önündeki cesedinin fotoğrafı ekrana geliyor. 'Karadeniz'den hain çıkmaz, kahraman çıkar' sözlerindeyse cinayetin azmettiricilerinin ve katil zanlısının Türk bayrağı önünde çekilmiş fotoğrafları görünüyor.
Klipte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Ahmet Necdet Sezer, Orhan Pamuk ve Ahmet Kaya'nın fotoğrafları geçiyor. Dink'in öldürülmesinden sonra yapılan yürüyüşün fotoğrafları da kullanılıyor.
Klibin linki, gündeme geldikten kısa süre sonra engellendi. Ancak daha sonra tekrar yayına konuldu. Ayrıca aynı türküyle ilgili pek çok yeni klip internette boy gösterdi.
Bu arada, Türüt'ün kasedinin üzerinde etiketi yer alan 'Ogün Plakçılık' adlı şirketin İMÇ piyasasında hiç duyulmadığı, böyle bir şirketin var olmadığı ortaya çıktı.
'Severek okudum'
Türüt, türküde, Dink'i öldürülenler mi kastediliyor? sorusuna gülerek "Hayır" yanıtını veriyor ve şöyle diyor: "Bir Müslüman Türk delikanlısı olarak kimsenin öldürülmesini onaylamam. Ama bir ayrıntı var: Yani, Türk'ün ekmeğini yiyeceksin Türk'e her türlü küfrü edeceksin. Bunu kabul etmem. Benim cevap vermek istediğim bunlardı. Bu olayı Karadeniz üzerinde oynanan oyunların parçası olarak gördüm."
Bu içerikte türkü yapmayı Ozan Arif'e kendisinin teklif ettiğini anlatan Türüt, "Sözleri severek okudum. Eline bileğine sağlık. Şarkı sözlerinin bir kelimesinden bile rahatsız değilim. Bu şarkıya klip çekeceğim" diyor. Türüt, YouTube'daki kliple ilgisinin olmadığını da kaydediyor.
Söz yazarı Ozan Arif ise O.S. ve Yasin Hayal'i kastetmediğini belirterek, şöyle diyor: "Öyle bir niyet olsa onu açık açık söyleriz. Niye söyleyemeyeceğiz? Bu, öküzün altında buzağı aramak değil, buzağı altında
öküz aramaktır. Tesadüf... Sözlerimin sonuna kadar arkasında dururum. Kliple ilgim yok."
Beş yıla kadar hapis
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili birimleri, basında yayımlanan haberler üzerine video görüntülerine ilişkin kayıtları ve haberleri içeren bir dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.
Basın savcısı Nurten Altınok da iki yönlü bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, bir yandan video görüntülerini hazırlayarak YouTube'a sunanlar, diğer yandan da türkü sözlerinin suç unsuru taşıyıp taşımadığı da inceleniyor. Soruşturma kapsamında Ozan Arif ile Türüt'ün ifadeleri alınacak.
Dün İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi YouTube'daki söz konusu videoya erişimin engellenmesini kararlaştırdı. Hukukçular, Ozan Arif ve Türüt'ün yeni TCK'nın 215'inci ve 216'ncı maddeleri gereği suçu ve suçluyu övmek ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten toplam beş yıla varan hapis istemiyle yargılanabileceğini ifade ediyor.
Türüt 1997 yılında ülkücü çete lideri Sedat Peker için 'Reis' isimli bir türkü yapmış, albüme de bu adı vermişti. Türüt, kapatılan Refah Partisi'nin Rize Milletvekili Şevki Yılmaz'a ve eski Başbakan Mesut Yılmaz'a da türkü yapmıştı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin Kayseri'deki Erciyes Kurultayı'na ve konserlerinde izleyicileri 'bozkurt' işaretleriyle selamlayan Türüt 22 Temmuz'da AKP milletvekili adayı olmak istiyordu.
Türüt'e barodan destek
Türüt, Radikal'in yönelttiği soru üzerine şu yanıtı verdi: "Peker'le ilgili şarkı yaptım. Alaattin Çakıcı'nın ismi geçen türkülerim var. Sevgiyle alakalıdır tabii. Bunlar garip bir şey değil. Bu insanlar bizim insanımız. Toplumun değer verdiği, saygı duyduğum insanlar." Türüt'e dün İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir'den destek geldi. Eleştirilere bir anlam veremediğini belirten Erdemir, "Yurtsever duyguları şiirle, şarkıyla dile getirmek kutlanması gereken bir davranıştır" dedi.
'İş bitirici' bir türkü
Ozan Arif'in yazıp İsmail Türüt'ün seslendirdiği türkü şöyle: "Plan yapmayın plan gitmez Karadeniz'de / Kahpelik yalan dolan tutmaz Karadeniz'de / Ne Conisi ne Rusu pusu kurmasın pusu / Bölücülük borusu da ötmez Karadeniz'de / Bırakın çan çalmayı Ermenici olmayı/ Millet böyle dolmayı yutmaz Karadeniz'de / O gün böyle desinler bugün böyle desinler / Fatihalar Yasinler bitmez Karadeniz'de / Şerefini şanını ortaya koy canını / Hiç kimse vatanını satmaz Karadeniz'de / Vatan satsa bir kişi anında biter işi / Türk ve İslam güneşi batmaz Karadeniz'de / Bizde varken bu duruş emiceniz olsa Bush / Alayınız beş kuruş etmez Karadeniz'de / Anladık var gocunuz belli kuyruk acınız / Kargaşaya gücünüz yetmez Karadeniz'de"