Dink cinayetinde bir tek MİT eksikti

Polis aracındaydı
Dink cinayetinin tutuklu sanığı Tuncay Uzundal, Pelitli'den ev arkadaşı olan 'azmettirici ve muhbir' Erhan Tuncel'le ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı. Uzundal'ın, "(Erhan) Bana Emniyet'te çalıştığını söylemişti. Kendisini resmi polis aracında görüyordum" diye konuştuğu öğrenildi.
Evin konukları
Muhbirliği yalanlanmayan Tuncel'le ilgili çarpıcı diğer iddia ise bir MİT'ciyle ilişkisi: "Bir gün eve arkadaşı Mehmet geldi, MİT'e girmek istiyordu. Tuncel, MİT'ci İhsan K.'yla görüştürdü." Eve gelip giden bir başka ilginç arkadaş: Astsubay Satılmış.
'BBP'li Yaşar amca'
Tuncel'in suikast sonrası söylediği öne sürülen sözleriyse ilişkilere yeni bir halka ekledi: "BBP'den Yaşar amcayla (Gözaltına alınıp serbest bırakılan İl Başkanı Cihan) konuşup tetikçi O.S.'yi teslim edeceğim, sonra Emniyet'ten diploma isteyeceğim."
 • BBP'li Cihan'ın oğlu Tuncel'le görüşüyormuş
 • Haber: DEMET BİLGE ERGUN / Arşivi
  TİMUR SOYKAN / Arşivi

  İSTANBUL - Dink soruşturması kapsamında tutuklanan Tuncay Uzundal, 'suikastin azmettiricisi ve muhbir' Erhan Tuncel'in MİT'le de ilişkisi olduğunu iddia etti. Uzundal'ın anlatımlarına göre, ev arkadaşı Tuncel, resmi polis araçlarında geziyordu ve MİT üyesi İhsan K. isimli kişi aracılığıyla bir arkadaşını teşkilata sokmaya çalışmıştı. İddiaya göre Tuncel, cinayetten sonra O.S.'yi BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan aracılığıyla teslim etmeyi düşündü; "Tetikçi O.S.'yi Yaşar amcanın aracılığıyla teslim edip, (diğer azmettirici) Yasin Hayal'in az cezayla kurtulmasını sağlayacağım. Böylece Emniyet'ten diploma alacağım" demişti.
  Hrant Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan Tuncay Uzundal, Tuncel 'in hem okul hem de ev arkadaşıydı ve Dink'in öldürüleceğini önceden bilenler arasındaydı. Dink'i öldüren O.S.'ye cinayeti işlediği sırada üzerinde bulunan bayrağı Uzundal'ın verdiği gazete ve televizyon haberlerine konu olmuştu. İddialara göre Uzundal ifadesinde Erhan Tuncel'in polise muhbirlik yaptığını bildiğini söyledi. Tuncel, henüz aynı evde kalmadıkları dönemde Uzundal'a "Ben Emniyet'e çalışıyorum, benim için endişelenme" demişti. Başka bir gün ise Tuncel, Uzundal'a Mc Donald's bombalaması hakkında neler düşündüğünü sormuş, bombalı eylemi Hayal'in yaptığını, bombaları da kendisinin hazırladığını söylemişti. Uzundal, ifadesinde Tuncel'in polise çalıştığını bildiği için detaylı sorular sormadığını anlattı ve Tuncel'i sürekli resmi polis araçlarında gördüğünü söyledi.
  'Cinayeti ben yaptıracaktım'
  Uzundal'ın 2005 yılının Haziran ayında Tuncel'in evine gelerek Dink'in resimlerini internetten bulmasını istediğini ifade ettiği öğrenildi. Uzundal resimlerin çıkışını alamamış, daha sonra internet cafede CD'ye yüklemişlerdi. Uzundal'ın ifadesinde Erhan Tuncel'in 'Ben bir cinayeti önledim' dediğini, kendisinin ters ters bakınca, 'Gerçi bu cinayeti yaptıracak olan da bendim' şeklinde cevap verdiğini anlattığı kaydedildi. Ama Tuncay Uzundal hangi cinayeti önlediğini sormadı.
  2006 yılının Temmuz ayında Tuncel'le aynı evde kalmaya başladıklarını anlatan Uzundal'ın ifadesinde Tuncel'in tanıdığı 'İhsan K.' isimli bir MİT mensubundan da bahsettiği öne sürüldü. İddialara göre ifadesinde evlerine Tuncel'in Mehmet isimli bir arkadaşı geldi. Mehmet isimli bu şahıs gelme sebebi olarak 'Elazığ'da bir MİT mensubuyla görüştüğünü ve MİT'e girmeye çalıştığını' söyledi. Tuncel de, 'Trabzon'da MİT mensubu İhsan K. isimli bir şahıs olduğunu, bu şahsın MİT'e girecek olan şahısların geçmişlerini araştırdığını, bu konuda İhsan K.'nın Mehmet'e yardımcı olacağını' söyledi. Uzundal, Tuncel ve Mehmet'in beraber MİT mensubu İhsan K. ile görüştüklerini biliyordu. İhsan K.'nın ismi Hayal'in ifadesinde de geçiyordu. Hayal ifadesinde Tuncel'in kendisini Trabzon'daki bir otelde 40 - 45 yaşlarındaki bir kişiyle tanıştırdığını anlatıyordu. Hayal bu kişi hakkında şunları söylemişti; "İsmini tam olarak hatırlamıyorum. İhsan K. olabilir, Tuncel bu şahısla beni tanıştırarak bu şahsın MİT mensubu olduğunu, o sırada benim Mc Donald's bombalamasıyla ilgili Yargıtay'da bulunan dosyamı bu şahsa söyleyerek halledebileceğini söyledi. Bu şahıs da dosya numarasını istemiş, ilgileneceğini söylemişti. MİT ise, bu iddiaları yalanlayarak böyle bir personeli olmadığını açıklamıştı.
  O.S.'nin bir gün evlerine geldiğini anlatan Uzundal, Tuncel, Hayal ve O.S'nin, Dink fotoğraflarını masanın üzerine koyup konuştuklarını söyledi. Tuncel, O.S'ye cinayeti işleyeceği yerde çok sayıda kamera bulunduğunu, yüzünü gizlemesi gerektiğini tembihledi.
  Cinayete günler kala ise Hayal, evlerine geldi. Tuncay Uzundal'dan Tuncel'e '7.65 mm mermi lazım' şeklinde mesaj atmasını istedi. Uzundal bunun üzerine Tuncel'e "Hayal geldi. 7.65 mm mermi soruyor' diye mesaj attı. Tuncel'den kızdığını belli eden bir biçimde 'Tuncayyyyyyy' diye mesaj geldi. Tuncel eve geldiğinde telefonunun dinlendiğini böyle mesajlar atmaması gerektiğini söyledi. Uzundal'ın ifadelerine göre Hayal, cinayetten birkaç gün önce O.S ile buluşmasını istedi. Bu buluşmada O.S, "O işi yapacağım, İstanbul'a gideceğim' dedi. Uzundal, bir çay ısmarladıktan sonra O.S, "Bu günlerde herkes bana para ve hediye veriyor" dedi. Bunun üzerine Uzundal, O.S.'yi evine götürerek cinayetten sonra üzerinden çıkacak bayrağı verdi.
  'BBP'den Yaşar Amca'
  Cinayetin işlendiği gün Tuncel, Uzundal'ın yanına geldi ve gülümseyerek "O.S, Dink'i vurdu" dedi. Akşam eve gittiklerinde ise Tuncel , planını açıkladı. Tuncel, "BBP'den Yaşar Amca var. (Gözaltına alınan ve dün serbest bırakılan BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan'ı kastediyor) Onunla konuşup O.S.'yi teslim etmeyi düşünüyorum. Bu olayı Trabzon'da herkes biliyor. Fırında çalışan uzun saçlı çocuk bile yardımcı oldu. Hayal'i az bir cezayla kurtaracağım, olayı çözeceğim Emniyetten diplomamı isteyeceğim" diye konuştu.
  Tuncel cinayetten sonra Uzundal'a önce gözaltına alınıp sonra serbest bırakılmasını ise, "Dün gece Emniyet Müdürlüğü'ndeydim, yakalanan şahısların ifadelerini okudular. Benim fikrimi aldılar. Ve bıraktılar" diye açıkladı.
  Ayrıca Tuncay Uzundal'ın ifadesinde bir kimlik kontrolü sırasında tanıştığı Astsubay Satılmış Ş.'nin sıklıkla evlerine geldiğini, Tuncel'i de tanıdığını ifade ettiği öne sürüldü. Kendilerinin de bu astsubayın evine gittiklerini anlatan Uzundal, Satılmış Ş.'nin Dink cinayeti hazırlıklarından haberdar olmadığını öne sürdü.
  Uzundal'ın Erhan Tuncel'in bir rahip cinayetiyle ilgili kitap yazdığını söylediği de kaydedildi. Dink cinayetinden önce Trabzon'da rahip Santoro öldürülmüş, iki cinayet arasında bir bağlantı tespit edilmemişti.