Dink cinayetinde bir tutuklama daha

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada bir kişi daha tutuklandı. Cinayetten bir ay sonra Avcılar'da gözaltına alınan Veysel Toprak'ın Trabzon'daki McDonald's bombalamasına karıştığı ve Dink cinayetinden haberdar olduğu iddia ediliyor.

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada bir kişi daha tutuklandı. Cinayetten bir ay sonra Avcılar'da gözaltına alınan Veysel Toprak'ın Trabzon'daki McDonald's bombalamasına karıştığı ve Dink cinayetinden haberdar olduğu iddia ediliyor.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden Beşiktaş İstanbul Adliyesi'ne getirilen Toprak, 'suç örgütüne yardım ve yataklık' ve 'suçluyu kayırma' suçlarından tutuklanarak ceza evine gönderildi. Toprak'ın, Erhan Tuncel'in üniversiteden arkadaşı olduğu öne sürüldü.
'Bombayı hazırlarken Tuncel'in yanındaydı'
İddialara göre Dink cinayetinin azmettiricisi Erhan Tuncel, 2004'te McDonald's saldırısında kullanılacak bombayı hazırlarken, Toprak yanındaydı. Toprak, Yasin Hayal'in McDonalds'ı bombaladıktan sonra saklandığı evde kalan kişilerdendi. Yine iddiaya göre Toprak, Dink cinayetinden haberdardı. Toprak'la Dink soruşturmasında cezaevindeki kişi sayısı dokuza yükseldi: Ogün Samast, Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Ahmet İskender, Ersin Yolcu, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal ve Salih Hacısalihoğlu.
Önceki gün apandisit ameliyatı olan Ogün Samast, dün taburcu edilerek cezaevine yollandı.