Dink cinayetinde gizli tanığa koruma

Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Hrant Dink’i öldürmekten ceza alan Ogün Samast’ın ‘örgüt suçundan’ yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir mektup gönderen ve ‘elinde Dink cinayetini aydınlatacak belge ve bilgiler olduğunu’ iddia eden gizli tanıkla ailesi için koruma kararı alındı.
Mektubunda, olay öncesi ve sonrasında çeşitli asker ve rütbelilerle telefon görüşmeleri yaptığını öne süren gizli tanık, içerisinde yer aldığı örgütün talimatıyla suç işlediğini ve talimat aldığı kişilerin kendisine birkaç yıl içerisinde hapisten çıkararak yurtdışına götürme vaadinde bulunduğunu ifade etti. Cezaevine girdikten sonra kendisine verilen sözlerin tutulmadığını öne süren tanık, Erhan Tuncel’i iyi tanıdığını, Trabzon’da görüştüklerini ve cinayet öncesi Agos Gazetesi önünde keşif yaptıklarını da anlattı. Dink’i öldürme planını Tuncel’le yaptıklarını ve Tuncel’in hem emniyete hem de jandarmaya bilgi verdiğini iddia eden tanığın, “Cinayeti Erhan’la birlikte planladık. Ancak cinayet benden habersiz gerçekleştirildi” dediği belirtildi.
Tanık, “Benim ve ailemin can güvenliğinin sağlanmasını istiyorum” diyerek savcılıktan koruma talep etti. Gizli tanık mektubunda bu şartların sağlanması durumunda isimleri ve elinde bulunan delilleri savcılığa sunacağını, ortaya attığı iddiaları ispat edeceğini öne sürdü. Gizli tanığın, Dink soruşturmasına bakan Savcı Muammer Akkaş ile özel güvenlik tedbirlerinin alındığı bir yerde buluşarak elindeki bilgi ve belgeleri savcılıkla paylaşacağı öğrenildi.