Dink cinayetinde karar: Örgüt bulunamadı

Dink cinayetinde karar: Örgüt bulunamadı
Dink cinayetinde karar: Örgüt bulunamadı
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 yıl önce suikaste kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın son duruşmasında kararını açıkladı. 'Hrant'ın arkadaşları' karara slogan atarak protesto etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın tutuklu sanıklarından Yasin Hayal’i "Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink’in öldürülmesine ilişkin davada bütün sanıkların, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan beraatına karar verdi. Mahkeme, tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel’i "adam öldürmeye azmettirme suçlaması"ndan beraatına karar verirken, Mc Donald’s’ın bombalanması eylemine ilişkin 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal de beraat etti.

7 sanığa mütalasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteyen duruşma savcısı Hikmet Usta'nın mahkemenin verdiği karara itiraz edeceği öğrenildi.

İŞTE KARARIN DETAYLARI

YASİN HAYAL’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
Mahkeme, tutuklu sanık Yasin Hayal’e ‘tasarlayarak adam öldürmeye azmettirmekten" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

DİNK CİNAYETİNDEN CEZA ALMAYAN TUNCEL, TAHLİYE EDİLDİ
Mc Donalds’ın bombalanması olayından 10 yıl 6 ay hapis cezası verilen Erhan Tuncel ise Dink cinayetinden suçlu bulunmadı. Erhan Tuncel'in, verilen cezaların toplam miktarı ve tutuklulukta geçirdiği süreler göz önüne alınarak tahliye edilmesine karar verildi.

YASİN HAYAL AZMETTİRİCİLİKTEN CEZA ALDI
İşte mahkemenin 19 sanık ile verdiği kararlar şöyle;
Mahkeme sanık Yasin Hayal’in “Ogün Samast’ı Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmesi yönünde azmettirdiği" sabit olduğundan “suçun işleniş biçimi, sanığın güttüğü amaç ve saiki, eylemin özellikleri göz önüne alınarak tasarlayarak adam öldürmeye azmettirmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, Hayal’in yargılama sürecindeki tutum ve davranışları dikkate alınarak indirim yapılmasına yer olmadığına da hükmetti.

YASİN HAYAL, ORHAN PAMUK’U TEHDİTTEN CEZA ALDI
Hayal’e ayrıca gözaltında adliyeye getirildiği gün “Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı" sözlerinden dolayı da ceza verildi. Hayal, Orhan Pamuk’u tehdit suçundan 3 ay hapisle cezalandırıldı. Hayal’in kişilik özellikleri, yargılama sürecindeki gözlemlenen davranışları, yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemece kanaat verilmediği gerekçesiyle verilen 3 aylık hapis cezası ertelenmedi.

Hayal’e “ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da suçun işleniş biçimi, sanığın güttüğü amaç ve saiki, eylemin özellikleri göz önüne alınarak 1 yıl hapis ve 30 gün adli para cezası verildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİSİ OLMAKTAN BERAAT ETTİ
Sanık Yasin Hayal’in “Silahlı terör örgütünün yöneticisi olma"suçu sabit olmadığından beraatine karar verildi.

ERHAN TUNCEL ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİNDEN BERAAT ETTİ
Erhan Tuncel’in “Silahlı terör örgütü yöneticisi olma, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme" suçu sabit olmadığından beraatine karar verildi.

ERHAN TUNCEL’E MC DONALDS BOMBASINDAN 5 YIL
Mahkeme sanık Erhan Tuncel’in, Yasin Hayal’in Mc Donalds’ta patlattığı bombayı imal ederek “Patlayıcı madde imal etme" suçunu işlediğine dikkat çekti. Suçun işleniş biçimi, sanıkların güttüğü amaç ve saiki, eylemin özelliklerini göz önüne alan Mahkeme, patlamanın çok sayıda insanın yaralanmasına sebebiyet vermesi, maddi hasar oluşturması, meydana gelen zarar ile tehlikenin ağırlığı dikkate alınarak Tuncel'in 5 yıl hapis ve 500 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Tuncel’in ayrıca Yasin Hayal ile birlikte kişilerin hayatı, sağlığı ve mal varlığı bakımından tehlikeli olacak şekilde korku, kaygı ve panik yaratacak biçimde patlayıcı madde kullandığı sabit olduğundan suç konusunun önem ve değeri, suçun işlendiği zaman ve yer, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, kast yoğunluğu nedenleriyle 2 yıl hapis ile cezalandırılmasına hükmedildi.

ERHAN TUNCEL’E PATLAMADAKİ YARALAMANMALARDAN 5 YIL 6 AY HAPİS CEZASI
Erhan Tuncel'in MC Donalds patlamasındaki mağdur Numan Sezai Yomralıoğlu’nun motorlu aracına patlayıcı kullanmak suretiyle zarar verdiği gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis ve 220 lira adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Tuncel mağdur Gülümser Kurt’u silah ile 3 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralamak suçundan 4 ay, Mağdur Gürcan Toprak’ı silah ile 5 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralamak suçundan 4 ay, Mağdur Merve Serdar’ı silah ile 7 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralamak suçundan 4 ay ve Mağdur Özlem Araz’ı silah ile 10 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralamak suçundan 4 ay, Mağdur Hasan Koç’u silah ile 7 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralamak suçundan 4 ay hapisle cezalandırdı.

TUNCEL YATTIĞI SÜRE GÖZÖNÜNE ALINARAK TAHLİYE EDİLDİ
Toplamda bütün suçlardan 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılan Tuncel'in "verilen cezaların toplam miktarı ve tutuklulukta geçirdiği süreler göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

ERSİN YOLCU VE AHMET İSKENDER CİNAYETE YARDIMDAN 12’ŞER YIL CEZA ALDILAR
Mahkeme sanıklar Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’i, Ogün Samast’a Hrant Dink’i öldürmesi için yardım ettiklerinin sabit olduğunu ifade ederek, suçun işleniş biçimi, sanıkların güttüğü amaç ve saik, eylemin özellikleri göz önüne alınarak ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Ancak suçun yardım etme olması nedeniyle ceza 15’er yıl hapse indirildi. Mahkeme sanıkların yargılama sürecindeki davranışlarını da dikkate alarak cezaları 12’şer yıl 6’şar aya indirdi. Sanık Ahmet İskender ayrıca “ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan 10 ay hapis ve 25 gün adli para cezası ile cezalandırıldı.

SANIKLAR ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN BERAAT ETTİ
Sanıklar Zeynel Abidin Yavuz, Mustafa Öztürk ve Tuncay Uzundal’ın “Silahlı terör örgütüne üye olma ve tasarlayarak adam öldürme" suçları sabit olmadığından ayrı ayrı beraatlerine hükmedildi. Sanıklar Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’in “Silahlı terör örgütüne üye olma" suçu sabit olmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verildi.

SANIKLAR ‘TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIM ETMEK’ SUÇLARINDAN BERAAT ETTİ
Sanıklar Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın “Terör örgütüne yardım etmek ve suçluyu gizlemek" suçları sabit olmadığından ayrı ayrı beraatlerine hükmedildi. Sanıklar Salih Hacısalihoğlu, Yaşar Cihan ve Halis Egemen’in “Terör örgütüne yardım etmek" suçu sabit olmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verildi.

SALİH HACISALİHOĞLU ‘RUHSATSIZ SİLAHTAN’ 2 AY 15 GÜN CEZA ALDI
Sanık Salih Hacısalihoğlu’nun “ruhsatsız silah bulundurmak" suçunu işlediğini belirten Mahkeme, sanığın, suçun işleniş biçimi, sanıkların güttüğü amaç ve saik, eylemin özellikleri göz önüne alınarak 2 ay 15 gün hapis ve 25 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

ABİ OSMAN HAYAL BERAAT ETTİ
Mahkeme, Yasin Hayal’in abisi Osman Hayal’in “silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak adam öldürme" suçları sabit olmadığından beraatine karar verdi.

Mahkeme, sanık Yasin Hayal’e verilen ceza miktarı göz önüne alındığında sanığın kaçma şüphesi bulunduğu kanaati oluştuğundan tahliye talebinin reddi ile hükmün tutukluluk halinin devamına karar verdi. Öte yandan 7 sanığa mütalasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteyen duruşma savcısı Hikmet Usta'nın mahkemenin verdiği karara itiraz edeceği öğrenildi. Verilen cezaları yetersiz bulan savcının kararı temyiz edeceği öğrenildi. (DHA)

Dink ailesi: Bu kadarını beklemiyorduk!

Yasin Hayal: Bu karar Türkiye'nin çirkinliğini gösteriyor

Erhan Tuncel için tahliye kararı