Dink cinayetinde 'paralel sümenaltı etti' iddiası

Dink cinayetinde 'paralel sümenaltı etti' iddiası
Dink cinayetinde 'paralel sümenaltı etti' iddiası
Hrant Dink suikasti davasında dosyayı inceleyen İstanbul Başsavcılığı, bugüne kadar birçok delil ve iddianın araştırılmadığını, eski polis şefleri Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer hakkındaki iddiaların da görmezden gelindiğini belirledi.

RADİKAL - Örgüt bağlantısı ispat edilemediği belirtilen Hrant Dink cinayeti davasında bir 'sümenaltı' iddiası gündeme geldi. Star gazetesinden Helin Şahin'in haberinde yer alan iddiaya göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Dink soruşturması dosyasında yaptığı incelemede pek çok delil ve iddia eski savcılar tarafından 'sümenaltı' edildi. Habere göre incelemede başta paralel polis şefleri oldukları öne sürülen Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer hakkındaki iddiaların görmezlikten gelindiği ve soruşturma savcısının mesaisini "25 Aralık paralel darbe girişimi" için harcadığı söylendi.

İddialara göre yargıdaki cemaat operasyonunu ardından davayı devralan yeni savcılar Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti dosyasında 'sümenaltı edilen unsurlar' olarak şunları sıraladı:

- Dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi’nin başındaki Ramazan Akyürek, cinayeti aydınlatacak emniyet içinde yaşanan trafiğin kayıtlarını sildirdi. Log kaydı olarak adlandırılan bu kayıtların silinmesiyle soruşturma ciddi tıkanma yaşandı. Akyürek hakkındaki iddialar işleme konulmadı ve ifadesi alınmadı.

- Dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer’in hakkında birçok iddia ve şikayet olmasına rağmen ifadesine başvurulmadı.

- TÜBİTAK ve Adli Tıp olay yeri görüntülerindeki incelemelerinde gereken hassasiyeti göstermedi.

- Dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi, İstanbul Emniyeti, Trabzon Emniyeti ve Trabzon Jandarması’na dair iddialar tarafsız soruşturulmadı.

- Olay günü ve öncesinde sanıkların irtibatlarını netleştirecek telefon HTS kayıtlarının incelenmesinde İstanbul Emniyet’indeki yetkili kişiler titiz çalışmadı ve delil gizledi.

- Sanık ifadelerindeki çelişkilerin araştırılması soruşturulmadı.