Dink cinayetinde yeni iddia: Cerrah'ın haberi vardı

Dink cinayetinde yeni iddia: Cerrah'ın haberi vardı
Dink cinayetinde yeni iddia: Cerrah'ın haberi vardı
Ogün Samast'ta büyük değişim

 

SERKAN OCAK

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada Silivri Cezaevi'nde başka suçlardan tutuklu beş kişi tanık olarak dinlendi. Tanıklar, kendisini eski emniyet müdürlerinden Şükrü Balcı'nın oğlu olarak tanıtan Ertuğrul Balcı isimli bir kişiyle aynı koğuşta kaldıklarını belirterek, "Bize olayı ikinci bir kişinin yaptığını, Ogün Samast'ın piyon olarak kullanıldığını söyledi" diye ifade verdi. Mahkeme Balcı'nın da tanık olarak dinlenilmesine karar verdi. Duruşmayı Paris Barosu ve Ermeni Asıllı Fransız Avukatlar Birliği (AFAJA) üyelerinin izlemesi tepkilere neden oldu.
14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın dokuzuncu duruşmasına tutuklu sanıklar Ogün Samast, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender ile tutuksuz sanık Mustafa Öztürk katıldı. 'Azmettici' olmakla suçlanan Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, bir önceki celse yumruklaştıkları için mahkeme kararıyla bu duruşmaya getirilmedi. Dink ailesiyle birlikte duruşmayı Paris Barosu'ndan beş avukat ve milletvekili Ufak Uras da izledi. Duruşmada Ogün Samast'ın bıyıklı ve kilolu hali dikkat çekti.


Burası gardırop mu?

 

Duruşma cüppe kriziyle başladı. Baro odasında cüppe kalmayınca bazı avukatlar cüppesiz olarak salona girmek istedi. Mahkeme Başkanı Erkan Canak izin vermedi ve Parisli avukatları kastederek, "Fransa'dan avukat gelmiş cüppeli, sizin cüppeniz yok" dedi. Müdahil avukat Bahri Bayram Belen'in "Arkadaşlarımız söz alırken biz cüppelerimizi onlara verelim" önerisine de başkan "Olmaz, burası gardırop mu?" diye tepki gösterdi.


Bıyık bırakmışsın..

 

Başkan Canak, sanık Ogün Samast'a seslenerek "Bıyık da bırakmışsın" dedi. Samast "Hastaneye gidecektim, buraya geldim" sözüne müdahil avukatlarından Arzu Becerik'in "Hastaya benzemiyor" diye tepki göstendi. Samast, "Bana laf sokmayın, çok fena sokarım" diye bağırdı. Başkan gerginlik üzerine uyardı.Tanıklardan ortak iddia

 

Silivri Cezaevi'nde başka suçlardan tutuklu olan ve mahkemeye gönderdikleri dilekçede 'Hrant Dink suikasti ile ilgili önemli bilgi vermek istiyoruz' diyen Volkan Eryol, Şinasi Şentürk, Veli Halis Çelik, Orçun Cürek ve Adil Orhan tanık olarak dinlendi. Tanıklar, beraber kaldıkları koğuşa Ertuğrul Balcı isimli bir kişinin geldiğini ve kendisini eski emniyet müdürlerinden Şükrü Balcı'nın oğlu olarak tanıttığı anlattı. Tanıklar benzer cümlelerle iddiayı şöyle dile getirdi:
"Bir ay aynı koğuşta kaldık. Bize cinayetten Celalettin Cerrah'ın haberdar olduğunu, çünkü hemşehrileri olduğunu söyledi. Olayın ayrıntılarını bildiğini söyledi. Biz dilekçeyi verdikten sonra, Ertuğrul'u bizim koğuştan aldılar sonra da bizi dağıttılar. Başbakan'ın danışmanı olduğunu söylüyordu. Okumuş biriydi. Olayı ikinci bir kişinin yaptığını, Ogün Samast'ın piyon olarak kullanıldığını, dava ismi geçen şahısların cinayetle ilgisi olmadığını bize söyledi. Üst düzey insanlarla görüştüğünü, mektuplaştığını söylüyordu. Aslında bu sözlere itibar edilmez ama üst düzey insanlarla da mektuplaşmaları vardı."


Samast soruları yanıtlamıyor

 

Duruşmada Samast, Dink ailesinin avukatlarının sorularına "Cevap vermek istemiyorum. Soruların hiçbirini cevaplamayacağım" diye itiraz etti. Samast, cinayetin işlendiği yere tek başına mı gidip gitmediği sorulunca sinirlenip, "Açık açık sorun. Yanımda biri olduğunu ispatlayın, getirin, ben cezaevinde kendimi asacağım" diye tehki gösterdi. Samast bir soru üzerine Yasin Hayal'in avukatının ailesinin yaşadığı eve gittiğini söyledi.


Fransız avukatlara tepki

 

Duruşmayı Paris Barosu ve Ermeni Asıllı Fransız Avukatlar Birliği (AFAJA) üyesi beş avukatın avukatın izlemesine sanık avukatları tepki gösterdi. Samast'ın avukatı Levent Yıldırım avukatların Ermeni olduğunu, davanın siyasi yöne çekilmeye çalışıldığını iddia etti. Duruşmanın öğle arasında açıklama yapan Paris Barosu Ceza Hukuku Komisyonu Sekreteri Vincent Niore, İstanbul Barosu'nun da imzaladığı 'Dünya Avukatları Anlaşması' çerçevesinde Dink ailesi ve avukatlarıyla dayanışma için görevlendirildiklerini söyledi. Bu arada İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın’ın duruşma öncesinde Paris Baro Başkanı'na mektup gönderdiği ve "... gözlemci olarak gelecek avukatların önemli bir bölümünün aynı etnik kökene ve bu etnik kökene dayalı bir derneğe mensup olması, ırk ayrımcılığı yasağına aykırı olduğu gibi, davayı izlemenin, hukuki bir gözlem olmaktan ziyade siyasi bir nitelik taşıdığı anlamına da gelebilecektir. Nihayet bu özellikteki bir katılma hukuki planda kalması gereken davayı siyasi bir zemine çekerek yargısal sürece de zarar verebilecektir" dediği belirtildi. Duruşma çıkışında Dink ailesinin avukatları İstanbul Barosu'nun ırkçı ve şoven tavrını kınadıklarını açıkladı.

Duruşmada tutuklu sanıklar Ahmet İskender ve Ersin Yolcu'nun tahliye talepleri reddedildi. Tanıkların ifadelerinde geçen Ertuğrul Balcı'nın tanık olarak dinlenmesine karar verildi. Duruşma 6 Temmuz'a ertelendi.