Dink cinayetinin Ergenekon'la bağlantısı inceleniyor

Dink cinayetinin Ergenekon'la bağlantısı inceleniyor
Dink cinayetinin Ergenekon'la bağlantısı inceleniyor
Hrant Dink davasında yeni bir gelişme var. Davanın savcısı, bir numaralı Ogün Samast'ın da aralarında bulunduğu 20 sanık ile Ergenekon sanıkları arasında irtibat olup olmadığını araştırıyor.

Selahattin GÜNDAY


İSTANBUL - İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hrant Dink cinayeti davasında esas hakkındaki görüşü istenen Savcı Hikmet Usta, Dink davasının 20 sanığı ile Ergenekon davası sanıkları arasındaki bağlantı olup olmadığını inceliyor.

SAVCI ANAYASAYI İHLAL SUÇLAMASINI HATIRLATMIŞTI
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın son duruşmasında sanıkların tutukluluk hallerine ilişkin değerlendirme yapan Savcı Hikmet Usta, toplanan deliller, suçun niteliği, ağırlığı ve terör kapsamında olması, suçların dünyada ve ülkemizde infial uyandırması ve sanıkların üzerine atılı suçun TCK’nın "Anayasayı ihlal" başlığı altındaki 309. maddesi kapsamında değişebileceğini belirtmişti.

EMNİYETE TALİMAT VERDİ
Davanın 30 Mayıs’ta görülecek duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklaması beklenen Savcı Hikmet Usta, çalışmalarına başladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderen Usta, dosyayı çocuk mahkemelerine gönderilen Ogün Samast’ın da aralarında olduğu 20 sanığın telefon kayıtlarının incelenmesini istedi.

"ERGENEKON VE POYRAZKÖY SANIKLARI İLE İRTİBATLARININ OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILSIN"
Savcı Usta, Dink davası sanıklarının, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davalarının tüm sanıkları ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Poyrazköy davasının tüm sanıkları ile bağlantılarının araştırılması talimatını verdi. Ergenekon ve Poyrazköy davasındaki sanıklar ile Dink davasındaki sanıklar arasındaki bağlantı olup olmadığının araştırılmasını isteyen savcı Usta, bu çerçeve sanıkların telefon dökümlerinin dikkatlice incelenmesini talep etti. (dha)