Dink davası iki yaşında: Sorular ortada, sorumlular cezasız

Dink davası iki yaşında: Sorular ortada, sorumlular cezasız
Dink davası iki yaşında: Sorular ortada, sorumlular cezasız

Beyoğlu?nda önceki gün insan zincini oluşturan Hrant?ın arkadaşları bugünkü duruşma nedeniyle Beşiktaş?ta basın açıklaması yapacak. FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÖZDEMİR

Dink cinayeti davası bugün 10. duruşma ile ikinci yılında. Pek çok kamu görevlisine yargılanma izni verilmemesi nedeniyle aile adaleti AİHM'de arıyor

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastıyla ilgili yargı süreci bugünkü 10. duruşmayla ikinci yılını dolduruyor. Bugüne kadar gelinen süreçte davanın ‘devlet görevlileri’ ayağında şimdiye kadar arpa boyu yol alınmadı. Dink’in öldürüleceği ihbarının resmen alındığı, buna karşın cinayetin önlenmediği, birçok noktada gerek polisin gerek jandarmanın ihmalleri olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak bu sorumluların yargılanması konusunda yargı olduğu yerde sayıyor. Dink ailesi Türkiye’de iç hukuk yolunun tükendiği noktada dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürdü. Dink ailesi avukatlarının açıklamasına göre bugüne kadar dört dosya AİHM’ye gitti. Mahkeme de bu davaları kabul etti ve Türkiye hükümetine sorular yönelterek, bunların kasıma kadar cevaplanması için süre verdi.
Akyürek yargılanmadı

* Trabzon Emniyeti: Savcılık Trabzon polisi hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Dink ailesinin buna yaptığı itirazı reddedildi. Trabzon Valiliği de aralarında İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in de bulunduğu yedi polis hakkında soruşturma izni vermedi. Dink ailesinin bu karara itirazı da reddedildi. Aile AİHM’ye başvurdu.

* Trabzon Jandarması: Trabzon  İl  İdare Kurulu yalnızca astsubaylar Okan  Şimşek ve Veysel  Şahin için soruşturma izni verdi. Dink ailesi, diğer görevlilerle ilgili soruşturmaya gerek görülmemesine itiraz etti. Bu itiraz reddedildi. Aile AİHM’ye başvurdu. Şimşek ve Şahin’le ilgili olaraksa Trabzon 2.Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sürüyor. İki sanığın ifadeleri doğrultusunda dönemin jandarma alay komutanı Ali Öz ve diğer görevlilerle ilgili, hem mahkeme hem aile suç duyurusunda bulundu. Albay Ali Öz ve diğer beş görevli hakkında ‘görevi ihmal’den dava açıldı. İki dava birleştirildi.

* Samsun Emniyeti ve Jandarma: Çay ocağında Ogün Samast’la resim çekilmesiyle ilgili başlatılan Samsun Savcılığı’nca soruşturma sonucu yalnızca polisler Metin Balta ve İbrahim Fırat hakkında dava açıldı. Dink ailesi, diğer polis ve jandarma görevlileri hakkındaki takipsizlik kararına itiraz etti. Ancak reddedildi. AİHM’ye başvuruldu. Bu arada Samsun 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada da iki polis beraat etti. 

Cerrah hiç soruşturulmadı* İstanbul Emniyeti: Sadece dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler  için soruşturma izni verildi. Dink ailesi karar diğer görevlileri kapsamadığı için itiraz etti. Güler’le birlikte yedi polis hakkında daha soruşturma izni verildi ancak Cerrah yine soruşturma dışında tutuldu. Dink ailesi itiraz etti. Mahkeme kabul etmedi. Aile AİHM’ye başvurdu. Cerrah’la ilgili Fatih Savcılığı’nca yürütülen soruşturmadan da sonuç çıkmadı: ‘Kovuşturmaya yer yok’ denildi. Ailenin itirazı yine reddedildi.
Öte yandan bugün Ankara Yüksel Caddesi’nde saat 18.30’da Hrant’ın arkadaşları eylem yapacak. (Radikal)