@ismailsaymaz

Dink davasında '17 Aralık' etkisi 'Akyürek ve Yılmazer'in sorumluluğu var'

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hrant Dink davasında ailenin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, 17 Aralık sürecinden sonra başta Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer olmak üzere emniyet, MİT ve jandarmada görevli 35 kamu görevlisinin ‘örgüte yardım’ suçundan haklarında işlem yapılmasını istedi.
Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davaya dün İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmadan önce adliye önünde ‘Hrant’ın Arkadaşları’ adını veren topluluk bir basın açıklaması yaptı. Davada ilk sözü Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu aldı.
Bakırcıoğlu, 17 Aralık sürecinden sonra bilhassa eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve eski İstihbarat Dairesi C Masası Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldığını ifade etti. Bu iki kamu görevlisinin aynı zamanda Dink’in öldürülmesinde de doğrudan sorumluluk sahipleri olduklarını iddia eden Bakırcıoğlu, emniyet, jandarma ve MİT yetkililerinin kasıt veya ihmal yoluyla söz konusu örgüte yardım ettiklerini ileri sürdü. Bakırcıoğlu, halihazırda 35 kamu görevlisi hakkında yürütülen soruşturma dosyası ışığında bu davanın ele alınması ve dava açılması gerektiğini savundu.

Erhan Tuncel’in tutukluluk süresinden tahliyesi istendi

Sanık Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu müvekkilinin emniyette sadece yardımcı istihbarat elemanı olduğunu kaydederek Bakırcıoğlu’nun görüşüne katıldığını belirtti. Soruklu, tutukluluk süresinin 5 yıl olduğunu belirterek müvekkilinin bırakılması gerektiğini de söyledi. Sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal cezaevinde sesli ve görüntülü yöntemle duruşmaya katıldı. Tuncel, sanıklara Dink’in fotoğrafını vermesinin azmettiricilik anlamına gelmeyeceğini savundu. Hayal cezaevinde kolunun kırıldığını ve günlük ihtiyaçlarını gideremediğini anlattı. Mahkeme tutukluluk hallerinin devamına ve yakalama kararı çıkarılan sanık Ahmet İskender için tekrar yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 18 Nisan’a bıraktı.