@ismailsaymaz

Dink davasında 'kayıt'lar teslim

Dink davasında 'kayıt'lar teslim
Dink davasında 'kayıt'lar teslim
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Hrant Dink cinayetinin işlendiği güne ilişkin elinde bulunan cep telefonu sinyal ve görüşme kayıtlarını (HTS dökümleri) İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yolladı.
İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi, Hrant Dink cinayetinin hemen öncesinde Şişli’deki Agos gazetesi önünde telefonları sinyal veren kişilerin saptanması amacıyla bir koordinat çalışması yapmıştı. Ayrıca güvenlik kameralarının cinayetin hemen öncesi ve sonrasına dair kayıtlarında, bölgede cep telefonuyla konuşan şüpheli şahıslar tespit edilmişti. Dink ailesinin avukatlarının talebi üzerine mahkeme de cinayet günü Agos gazetesi önünde yapılan tüm telefon görüşmelerinin kaydının TİB’den istemişti. Ancak TİB, ‘özel hayatın gizliliğini’ ve ‘kayıtlara giren herkesin şüpheli muamelesi göreceğini’ belirterek bir yıldır dökümü göndermiyordu. Kayıtların 19 Ocak 2012’de yani olayın ardından beş yıl içinde silinme endişeleri vardı. Radikal TİB yetkilileriyle görüşerek kayıtların silinmeyeceğini duyurmuştu.
Dink davası avukatlarından Hakan Bakırcı dökümlerde tam olarak hangi bilgilerin yer aldığını bilmediklerini kaydetti. Dökümlerde, cinayet mahallindeki baz istasyonlarınca tespit edilen ve cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007 günü saat 14.30 ile 15.30 arası telefon görüşmeleri ve mesaj trafiği bilgisi yer alıyor.