Dink davasında mahkeme, TÜBİTAK raporunu bekliyor

Dink davasında mahkeme, TÜBİTAK raporunu bekliyor
Dink davasında mahkeme, TÜBİTAK raporunu bekliyor
Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davada mahkeme, cinayet günü Ogün Samast'ı takip eden kişin Osman Hayal olup olmadığının belirlenmesi için TÜBTAK'tan rapor bekliyor.

RADİKAL-Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin verilen kararın Yargıtay tarafından bozulmasının ardından 18 sanığın yargılandığı davanın duruşması bugün   İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.  Duruşmaya, sanıklardan Erhan Tuncel ile Dink ailesinin avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, duruşmada Dink Ailesi avukatlarının taleplerinin tamamı reddedilirken, cinayet gününe ilişkin görüntülerde katil Ogün Samast'ın arkasından geldiği görülen kişinin azmettirici Yasin Hayal in ağabeyi Osman Hayal olup olmadığının belirlenmesi için TÜBİTAK'tan rapor beklendiğini kaydetti. Duruşmayı 28 Nisan'a bırkan mahkemenin raporun duruşma gününe ulaşması halinde kararını açıklaması belirtiliyor. Öte yandan firari sanık Ahmet İskender halen yakalanmadı. Karar açıklandığı taktirde İskenderin dosyasının ayrılacağı belirtildi.

DOSYALAR BİRLEŞTİRİLMİŞTİ
30 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşen son duruşmada mahkeme, Ogün Samast davasının ana davayla birleştirilmesine karar verilmiş, dönemin Trabzon İl Jandarma komutanı Ali Öz hakkında Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davanın birleştirilme talebini ise reddetmişti.

"HRANT'IN ARKADAŞLARINDAN AÇIKLAMA


Duruşma öncesi Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan ''Hrant'ın Arkadaşları'' üyesi bir grup basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Aydın Engin, bugüne kadar Hrant Dink davası adı altında bir müsamerenin sahnelendiğini savunarak, ''Saklanan deliller, gizlemek isterken her şeyi ortaya döken zavallıca yazışmalar. Dokunulmayan, aksine terfi ettirilen zanlılar...Adalet saraylarında verilen her karar içimizi biraz daha kararttı'' diye konuştu.
Başbakan Davutoğlu'nun Ermeni cemaatine ve kamuoyuna pozitif mesajlar vermeye çalıştığını belirten Engin, "Hrant'ın öldürülüşünün gerisindeki devlet örgütlenmesinin açığa çıkarılarak cezalandırılmasının mükemmel bir fırsat" olduğunu söyledi.


YARGITAY BOZMA KARARI VERMİŞTİ
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 sanığın yargılandığı davada 17 Ocak 2012'de verdiği kararla tutuklu sanık Yasin Hayal'in, "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yazar Orhan Pamuk'u "tehdit etmek" suçundan 3 ay ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da 1 yıl hapisle cezalandırılmasını, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ise beraatini kararlaştırdı.
Tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel'in de toplam 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmederek tahliyesine karar veren heyet, sanıklardan Ersin Yolcu'yu 12 yıl 6 ay, Ahmet İskender'i 13 yıl 4 ay ve Salih Hacısalihoğlu'nu 2 ay 15 gün hapisle cezalandırdı, bütün sanıkların "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan beraatine hükmetti.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, örgüt yönünden verilen beraat kararını bozdu. Daire, sanıkların "silahlı terör örgütü" değil, " suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanmalarına hükmetti.
"Kasten öldürmeye azmettirme'' ve Orhan Pamuk'u ''tehdit'' suçlarından sanık Yasin Hayal'e verilen mahkumiyet kararını ise onadı. Hayal hakkında ''silahlı terör örgütü kurma, yöneticisi olma'' suçundan verilen beraat kararı ise ''suç örgütü kurma ve yönetme'' suçundan mahkumiyet gerektiği için bozuldu.
Sanıklardan Erhan Tuncel'in ''patlayıcı madde imal etme'' suçundan mahkumiyet kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ''kasten öldürmeye azmettirme'' suçundan beraat hükmünü ise sanığın Dink'in öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmesi sebebiyle mahkumiyeti gerektiği için bozdu. Tuncel hakkında ''silahlı terör örgütü yöneticisi olma'' suçundan beraat kararı da ''suç örgütü üyesi olma'' suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozuldu. Tuncel'in, Trabzon'da 24 Ekim 2004 tarihinde McDonalds'ın bombalanması olayında, ''genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, mala zarar verme ve 6 ayrı kasten yaralama'' suçlarından verilen mahkumiyet kararını bozan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Tuncel'in bu eyleminin ''6 ayrı kasten öldürmeye teşebbüs'' suçunu oluşturacağına karar verdi.
Yargıtay'ın kararının ardından davanın yeniden görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Bu mahkemede 6 duruşma yapıldıktan sonra dosya, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması üzerine İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin verilen kararın Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından yeniden görülen davada, bozma kararına uyulmasına hükmetmişti.