Dink davasında önemli karar: İki dava birleşmedi

Dink davasında önemli karar: İki dava birleşmedi
Dink davasında önemli karar: İki dava birleşmedi
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili dönemin Trabzon Jandarma komutanları hakkında açılan davaya bakan mahkemenin, dosyanın 'ana dava' ile birleştirilmesi yönündeki görüşüne ret kararı çıktı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

 

Dink cinayeti döneminde Trabzon Jandarma Alay Komutanı olan Albay Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu sanıklar Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Davaya bakan mahkeme , ana davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iki davanın birleştirilmesi yönünde görüş sorulmasına karar vermişti. Bu talebi değerlendiren 14. Ağır Ceza Mahkemesi davaların birleştirilmesine gerek görmedi. Mahkeme, iki dosya arasında hukuki ve fiili irtibat bulunmadığı gerekçesiyle birleştirilmesi talebini reddetti. Ret kararında her iki dosyanın da Yargıtay aşamasından geçtiği ve her yönden inceleme yapan Yargıtay’ın birleştirme yönünde bir karar vermediği de hatırlatıldı. Kararda ayrıca birleştirmenin karar aşamasına gelen yargılamayı uzatacağı belirtildi.

NE OLACAK?

14. Ağır Ceza’nın ret kararı sonrasında Trabzon’daki mahkeme yargılamasına devam edebilir. Ya da birleştirilmesine karar vererek dosyayı uyuşmazlık nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderebilir. 5. Ceza Dairesi de birleştirmeye gerek görmezse dosyaları tekrar kendi mahkemelerine gönderir veya birleştirilmesine karar verebilir.

ÖZ DAVASI TRABZON'DA

Bu arada bugün Albay Öz'ün yargılandığı söz konusu dava bugün Trabzon 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanık Ali Öz'ün katılmadığı duruşmada avukatı Ali Sürmen ile Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu yer aldı. Sanık Ali Öz'ün İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde talimatla alınan ifadesi okundu. Yargıtay'ın bozma kararını kabul etmediğini belirten Öz, daha önce kendisi hakkında, aynı fiil nedeniyle Trabzon 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılmış ve karara bağlanmış dava bulunduğundan, aynı fiil nedeniyle bir kişinin iki kez mahkeme önüne çıkartılamayacağını vurguladı ve eski kararda direnilmesini talep ederek Yargıtay'ın bozma kararını kabul etmediğini vurguladı.