Dink davasında tanıklar konuştu

Hrant Dink cinayetinde ifade veren tanık: Ogün Samast tetiği çekerken yalnız değildi

 

DİNK DAVASI İKİ YAŞINDA HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

 İSTANBUL - Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 5’i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın 10. duruşmasına iki tanığın ifadeleri damga vurdu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu katıldı. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve ailesinin yanı sıra Brüksel Barosu Başkanı Yves Oschinky, Paris Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Alexandra Aslanyan ve Alex Covyoumdija, yazar Adalet Ağaoğlu ile eski İstanbul Barosu başkanlarından Yücel Sayman da duruşmayı izlemek üzere Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine geldi. Duruşma nedeniyle adliye ve çevresinde, yoğun güvenlik önlemleri alındı.

 

 

-BAKIRKÖY'DE TAKİP EDİYORDU-

 

 

Gazeteci Hrant Dink cinayetiyle ilgili davanın 10. duruşmasında olay yerinde sanık Ogün Samast'ı gördüğünü ifade eden tanık B. H. dinlendi. Dink cinayeti davasının 10. duruşmasında tanık ifadeleri alındı. Mahkemeye gelen cevabi yazıları açıklayan mahkeme başkanı, başka bir suçtan tutuklu M. Ö.’nün talimatla alınan ifadesini okudu.  Mahkeme başkanının okuduğu ifadede M. Ö. şunları kaydetti: "Ben Bakırköy'de Atatürk Caddesi'nde yürürken bir şahısla çarpıştım. Yere düştüm, ayağım burkuldu. Sonra Hrant Dink olduğunu öğrendiğim bu şahıs beni yakındaki bir pastaneye götürdü. Çay söyledi. Bir süre konuştuk. O sırada pastanenin yakınındaki bir ağacın altında bir kişinin beklediğini gördüm. Bizi izliyordu. Sonradan bu şahsın Ogün Samast olduğunu öğrendim. Yaklaşık yarım saat bu şahsı takip ettim. Hrant Dink gördü mü bilmiyorum. Bir süre sonra kalıplı, kahverengi montlu, minyon tipli biri daha geldi. Ogün Samast ile görüştüler ve sonra bu şahıs ayrıldı. Bu olaydan 3-4 gün sonra Dink vurulunca görüntülerdeki Ogün Samast'ı tanıdım. Yanına gelen ikinci kişinin görüntüsünü televizyonlarda görmedim. Görsem tanırdım." Mahkeme başkanının, Ogün Samast'a M.Ö.'nün ifadesini sorması üzerine, Samast da Bakırköy'ü bilmediğini, Bayrampaşa, Şişli ve Eyüp'e gittiğini söyledi.


-OLAY SIRASINDA KENARDA DURAN BİRİ VARDI-


Mahkemede cinayet anında sanık Ogün Samast'ı gördüğü belirtilen tanık B.H.’nin ifadesi alındı. B. H., "Ben markette çalışıyordum. Arkadaşım gelmişti, beraber bankaya gidiyorduk. Şahsen tanıdığım Hrant Dink önümüzde yürüyordu. Bir süre sonra arkamızdan gelen genç biri yol istemek amacıyla bizi ittirdi. 'Oğlum neden itiyorsun' dedim. Sonra silah sesi geldi. Ben arkadaşım vuruldu sandım. Önümüzdeki kişi ikinci kurşunda sendeleyerek yere düştü. İnsanlar kaçışmaya başladı. Yere düşen bu kişiyi kaldırıp bakmak istedim. Vuran kişiye de 'oğlum niye vurdun?' dedim. Bir yerde durup üçüncü kurşunu da sıktı. Ancak o kişi yere düştüğü için 3. kurşun boşa gitti. Ne için bekledi, emin olmak için mi anlamadım. Sonra oradan kaçmaya başladı. Ben Hrant Dink'i yerden kaldırmak isterken, elemanları camdan bakıyordu. 'Dur savcı gelecek' dediler. Dokunmadım. Ellerimi dizlerime vurdum. Gözlükçüye girip soluklandım. Bu sırada patronum aradı. 'Neredesin beni mahvettin' dedi. Ben de 'Ben vurmadım' deyince 'Gel biliyorum' dedi. Sonra karakolda teşhis yaptım. Olay sırasında kenarda duran biri vardı. Vuran kişi kaçınca bu da kaçmaya başladı. Hatta yolda kızın birine çarptılar elindeki paralar döküldü" dedi.

B.H.’nin patronuna 'Ben vurmadım' dediğini anlatması salonda gülüşmelere neden oldu. Bunun üzerine B.H. salondakilere "Gülmeyin ben şok geçirdim" diye konuştu.  Mahkeme başkanının "Emniyetteki ifadende Ogün Samast'ın vurma anında "Geber Ermeni geber" diye bağırdığını söylemişsin" diye hatırlatması üzerine "Duydum ama söylemek istemiyorum" diye konuştu.
B.H. Yasin Hayal ve Osman Hayal'in avukatı Eda Salman'ın "Çevredeki insanlar kaçtı mı?" sorusu üzerine "Aslında gören çok ama şimdi görmeyen çok oldu. Kızım ben çok yürekli kadınım. Ama af edersiniz cahilim. Okumadım, okusaydım buraları sallardım. Öyle yürekli kadınım" dedi.


TANIKTAN SANIKLARA "GÜLMEYİN"

Salonda tekrar teşhis yaptırılan B.H önce "Hatırlayamam" dedi. Sonra ise Ogün Samast'ı teşhis etti. Teşhis sırasında baktığı sanıklar gülünce B.H., "Gülmeyin lan, ne gülüyorsunuz?" diye bağırdı. Daha sonra Samast'la birlikte kaçan kişiyi hatırlayıp hatırlamadığı sorulan B.H., Yasin Hayal'i kast ederek "Arkadakine benziyor" dedi. Bunun üzerine söz alan Yasin Hayal, "Son duruşmadaki agresif hareketlerimden dolayı başta heyetiniz olmak üzere herkesten özür dilerim. Olay tarihinde Trabzon'da olduğum emniyet kayıtlarında belli. İkinci bir cümle söylemeye gerek yok" dedi.
Daha sonra söz alan Ogün Samast, "Koşarken yanımda biri var denildi. Ancak ben Şafak Sokak'ta koşarken o sırada önünden geçtiğim restorandan biri çıktı. Elinde bir poşet vardı. O da koşuyordu. Nereye gittiğini bilmiyordum. Bir süre sonra beni geçti" dedi. (dha, aa)