Dink davasında, Tuncel'in 'akladığı' yetkililer

Dink davasında, Tuncel'in 'akladığı' yetkililer
Dink davasında, Tuncel'in 'akladığı' yetkililer
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada Erhan Tuncel başta Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer olmak üzere pek çok emniyet görevlisi hakkında suçlamalarda bulundu. Ancak bazı yetkililer için de 'aklayıcı' sözler söyledi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada Erhan Tuncel başta Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer olmak üzere pek çok emniyet görevlisi hakkında suçlamalarda bulundu. Ancak gözden kaçan bir diğer nokta ise Tuncel'in davayla ilgili daha önce ihmalleri olduğu iddia edilen bazı isimleri de aklamasıydı. Tuncel, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Valisi Muammer Güler'in cinayette ihmali olmadığını iddia etti.

Tuncel’in ifadesinde bu yetkililerle ilgili kısımlar şöyle:

Celalettin Cerrah (Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü):
"Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü'dür. Gönderilen rapordan bilgisi yoktur. Soruşturmayı yürüten ekibin başıdır. Ogün'ü yakalayıp Samsun'da alınan ifadenin aksine Ogün'ü konuşturmayı başarıp soruşturmayı genişletip tüm ihtimalleri değerlendirmiş. Polis memuru Zenit ve Satılmış Şah'ın ifadesini almış. Soruşturmayı genişletmek amacıyla telefon kayıtlarını istemiş. Ancak Ramazan Akyürek'in ekip amiri olduğu istihbarat daire başkanlığında kayıtlar silinerek soruşturmayı genişletmesinin önüne Akyürek tarafından engel koyulmuştur. Yaşadığım olayları anlattığından görevde kalmış. Daha sonradan Osmaniye olmuş. Bir taşra valisinin bu organizasyonu kurabilecek imkan ve kabiliyeti bulunmamaktadır. Faili meçhul kalmasına izin vermemiştir."

Muammer Güler (Dönemin İstanbul Valisi):
"Sayın Cerrah'la aynı konumdadır. İstanbul Emniyeti'ne ve valiliğe atılacak kusur yoktur. Sonradan milletvekili olmuştur. Dink dosyasının delilleri karartıldığında milletvekiliydi. Bir milletvekilinin bu organizasyonda kalabilecek imkan ve kabiliyeti bulunmamaktadır."

Reşat Altay (Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü):
"Durumu şaibelidir. Ancak sonradan görevden alınmıştır. Bir bütün olarak ele alındığında emniyet müdürlüğünden alındıktan sonra bu organizasyonda kalabilecek imkan ve kabiliyeti bulunmamaktadır."

Erhan Tuncel: Dink cinayetini Ergenekon üzeri bir şebeke işledi