Dink Davası'nın 11. duruşması protestolarla başladı


Dink Davası'nın 11. duruşması protestolarla başladı

Dink Davası'nın 11. duruşması protestolarla başladı
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 5'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın 11. duruşması başladı.İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu getirildi. Yasin Hayal ve Erhan Tuncel hakim ve savcıların kullandığı kapıdan adliyeye alındı.
Duruşmayı, Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Parlemento Komisyonu Eşbaşkanı Helen Fleutre, Avrupa Parlementosu (AP) Yeşiller Grubu Danışmanı Ali Yurttagül, Brüksel ve Paris barosu başkanlıklarını temsilen avukatlar Vincent Niore ve Alexandre Couyoumdjian, Norveç PEN Yazarlar Birliğini temsilen 2 gözlemci izledi.
Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi'ndeki duruşmaya Hrant Dink’in eşi Rakel kızı Delal ve kardeşi Orhan Dink’in katıldı. Duruşma nedeniyle adliye ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda toplanan bir grup tarafından, Hrant Dink cinayeti protesto edildi. "Hrant için, adalet için" pankartı açıp, dövizler taşıyarak çeşitli sloganlar atan grup adına tiyatro sanatçısı Mahir Günşiray tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin akla hayale gelmeyecek değişimler geçirmesine rağmen, Hrant Dink cinayetinin ve ardından yaşanan adalet skandalının unutulmasının istendiği öne sürüldü. Açıklamada, "Bugün adalet yolunda çok daha büyük adımlar atmış olabilirdik. Bu katiller sürüsünü kimlerin eyleme sürdüğü, kimlerin koruduğu, kolladığı, cinayete bir şekilde karışan ve sonrasında sorumluların gizlenmesine, korunmasına katılan devlet görevlilerinin hangi güdülerle hareket ettiği, hepsi ortaya çıkmış olabilirdi" denildi.(dha)