Dink için taziye defteri

Şişli’deki AGOS Gazetesi önünde Dink için taziye defteri açıldı.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından, gazete önünde taziye defteri açıldı. Şişli Halaskargazi Caddesi üzerindeki Sebat Apartmanı’nın girişine konulan Dink’in fotoğrafının bulunduğu yere, bugün çıkan ve cinayeti konu alan haberlerin yer aldığı gazetelerin birinci sayfaları asıldı.
AGOS Gazetesi’ne taziye ziyaretleri de devam ederken, bazı vatandaşların
karanfiller bıraktığı ve ağladıkları görüldü. Ziyaretçilerin, cinayete ilişkin duygu ve düşüncelerini aktarabilmeleri için bir de "taziye defteri" açıldı.
Bu arada, aralarında eski Avrupa Parlamentosu Üyesi Ozan Ceyhun ile Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi Nebahat Güçlü, Berlin Eyalet Meclisi Üyeleri Bilkay Öney ve Özcan Mutlu Dink’in öldürüldüğü yere, üzerinde "Kınıyoruz" yazılı bir çelenk bıraktı. Ozan Ceyhun, yaptığı açıklamada, Hrant Dink’in dostları olarak cinayeti lanetlediklerini söyledi. Ceyhun, "Hepimizin ortak olduğu bir nokta var. Hrant bizden biriydi, biz de birer Hrant’ız. Hrant’ın Ermeni, Kürt, Arap, Süryani veya Türk olması, özünde anlamsız. Hrant, demokrasi için mücadele veren bir insandı" dedi.
"Hrant’ı arkadan vuracak kadar alçak bir planı hayata geçirenleri lanetle kınıyoruz" diye konuşan Ceyhun, şunları kaydetti: "Hrant Dink Türkiye"nin evladıydı. Bizim gözümüzde bir Avrupalıydı. Anadolu mozaiğinin bir parçasıydı. Dink, bu ülkede sadece herkes için eşit koşullarda hangi dinden olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun her insanın
eşit boyutlarda demokratik ortamın tadına vararak yaşamasını isteyen bir insandı. Bunun için mücadele verdi. Gerçek anlamda yurt dışında bazen ön yargı ile Türkiye’ye bakın, bazen Türkiye’deki Ermenilerle konuşmadan onların adına kararlar verenlerin karşısında da en doğru, dobra sözleri söyleyen tek adam gibi adamdı."
Bu arada, Dink’in evinin bulunduğu apartmanın giriş kapısına Türk bayrağı asıldı. Ayrıca üzerinde ‘Hrantlar ölmez’ yazılı kırmızı güllerden oluşan bir çelenk dikkat çekti. Sokakta bulunan binaların bazılarına Türk bayrakları da asıldığı görüldü.