Dink öldürülmesi İzmir’de protesto edildi

Hrant Dink'in öldürülmesi İzmir'de protesto gösterilerine neden oldu. Demokratik kitle örgütü üyeleri slogan atarak yürüdü, gazetedeki köşe yazılarının yanında mum yakıp kırmızı karanfil bıraktı.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi nedeniyle İnsan Hakları Derneği, Emeğin Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve demokratik kitle örgütlerinin katılımayla yaklaşık 500 kişi Konak Meydanı Emekli Sandığı önünde toplandı. Ellerinde AGOS Gazetesi’yle Dink'in köşe yazdığı Birgün Gazetesi'ni taşıyan protestocular, ‘Hrant Dink'in katili çete düzeni’, ‘Katiller halka hesap verecek’, ‘İnadına hepimiz Hrant Dink'iz’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Susma, haykır. Halklar kardeştir’, ‘Kahrolsun faşizim, yaşasın demokrasi mücadelemiz’ sloganları attı. Alkışlarla İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen protestocular, burada yere bıraktıkları gazetelerin yanına kırmızı karanfil koyup, mum yaktı.

‘Bugün Dink, yarın başka bir aydın’
ÖDP İzmir İl Başkanı İbrahim Akın yaptığı basın açıklamasında, Dink'in öldürülmesinden derin üzüntü duyduklarını vurgulayarak, Dink'in Anayasa'nın 301'inci maddeyle ilgili düşünce özgürlüğünden dolayı suikasta maruz kaldığını belirtti. Akın, şunları söyledi: “Bizler bu ülkede özgür demokratik bir yaşam isteyen kişiler olarak düşünce özgürlüğünden dolayı işlenen cinaletlere karşıyız. Bu katliamı nefretle kınıyoruz. Bu katiller barış istemeyenler savaştan yana olanlar. Her zaman kültürel ve siyasi politikaların sonucu olan şovenizm nedeniyle bugün Dink yarın bir başka aydın katledilecek. Böyle bir ortam yaratılmaya çalışılıyor. Daha güçlü olmalı, topyekün tepki göstermeliyiz. Hükümete sesleniyoruz: Özgür, eşit, çok kimlikli, çok kültürlü bir barış ortamı yaratılmalı.”
Ellerinde, üzerinde ‘Milliyeçilik en büyük kanserdir’, ‘Ben ülkemi milliyetçi olmayacak kadar çok seviyorum’, ‘Dink katledildi, sırada Musa Anter, Yaşar Kemal var’ yazılı pankartlar taşıyan protestocular, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.