Dink soruşturması derinleşiyor

Mahkeme, Trabzon Valiliği'ndeki asayiş toplantılarının tutanaklarını istediİSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de aralarında bulunduğu sekiz kişi hakkında açılan davada mahkeme, cinayet öncesi Trabzon Valiliği'nde yapılan asayiş toplantılarının kayıtlarını istedi. Mahkeme ayrıca Dink'in öldürülmesiyle ilgili son duruşmada ifade veren ve Yasin Hayal'i Trabzon jandarma istihbaratında gördüğünü söyleyen Veysel Şahin'in ifadesini isterken, bu ifadeyle ilgili ne işlem yapıldığını sordu.
Dink'in öldürülmesinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle aralarında Albay Öz ve Dink'in öldürüleceği istihbaratını astsubaylar Okan Şimşek ve Veysel Şahin'inde bulunduğu sekiz sanığın 'Görevi ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak' suçundan alı aydan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, "Dönemin Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürü, Meclis Araştırma Alt Komisyonu’na, 'Yasin Hayal ve örgütünün faaliyetleri haftalık asayiş toplantılarında gündeme geldi’ şeklinde beyanda bulundu. Albay Ali Öz de, bu toplantılarda tutanak tutulduğunu söyledi. Bu tutanakların Valilik'ten istenmesini talep ediyoruz" dedi
Bu talebi kabul eden mahkemede şu kararları şöyle: "Trabzon Jandarma Komutanlığı'na yazı yazılarak Dink'in öldürülmesinden önce cinayetin azmettirici olarak yargılanan Yasin Hayal'le ilgili çalışma olup olmadığı, Dink cinayeti öncesi bu konuda çalışma yapılıp yapılmadığı, Pelitli bölgesinde olay öncesi kayıtlı haber elemanlarının kimler olduğu sorulacak. Haber elemanları bildirilince tanık olarak dinlenebilecek. Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nın '156' numaralı telefonuna yapılan ihbarların ses kaydı istendi. Cinayet öncesi Trabzon Valiliği’nde yapılan asayiş toplantılarında Hayal ve arkadaşlarının faaliyetleri konusunda herhangi bir konuşma ve çalışma olup olmadığı, tutanaklarda yer alan herhangi bir kayıt bulunup bulunmadığı sorulacak. Kayıt bulunması halinde bu kayıtların mahkemeye gönderilmesi istendi. Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın son duruşmasında başka bir suçtan tutuklu olan 'Veysel Şahin' tanık olarak dinlenmişti. Şahin "Trabzon il jandarmada görevli albay Şinasi dönemiydi. Şube Başkanı Feridun yüzbaşının yanındayken Yasin arkadaşı orada gördüm. Sorduğumda, Feridun Yüzbaşı, 'Sağlam, temiz bir çocuk' dedi" demişti. Mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılarak, bu kişinin ifadelerinin bir suretinin istenmesine ve bu ifadelerle ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar verdi." (aa, Radikal)