@ismailsaymaz

Dink suikastinde BBP çelişkileri

"Erhan Tuncel'in Büyük Birlik Partisi (BBP) ile bir bağlantısı bulunmadığı gibi üye kayıt defterinde veya üyeliğe kabulle ilgili yönetim kurulu kararlarında adına rastlanmamıştır."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - "Erhan Tuncel'in Büyük Birlik Partisi (BBP) ile bir bağlantısı bulunmadığı gibi üye kayıt defterinde veya üyeliğe kabulle ilgili yönetim kurulu kararlarında adına rastlanmamıştır."
BBP'nin, AGOS'un Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra Trabzon'da yaptığı araştırma sonucunda hazırladığı raporda, cinayetin azmettiricisi olduğu belirtilen Tuncel ile ilgili bu tespit yapılıyor ve şöyle deniyordu: "Bilinçli olarak partililerimiz arasına girmek için yönlendirildi."
Oysa BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan, cinayetten bir hafta önce Tuncel'i arayıp 'partinin gençlik sorunlarını' tartışmak için çağırdığını söyledi.
İstanbul'da iki gün sorgulandıktan sonra önceki gün serbest bırakılan Cihan, Tuncel'i cinayetten önce aradığını kabul etti. Cihan'a göre, 2006'nın Nisanı'nda, yeniden il başkanı olduktan sonra ilçe örgütleri ve gençlik örgütü Alperen Ocakları ile ilgili sorunları çözmeye yöneldi. Özellikle Alperen Ocakları'nda, 'bölgecilik' sorunu yaşanıyordu. Erzurum'da Ocak Başkanı Mustafa Öztürk, Erzurumluydu. Ocakta, 'Trabzonlu-Erzurumlu' gerginliği vardı: "Gençleri arayayım, bunlara danışayım, fikir alışverişinde bulunayım dedim. Erhan'ı da aradım. 'Ersin'i de (Öztürk) beraberinde getir, görüşelim' dedim. 'İmtihanlar bitsin, geliriz' dedi. Fakat ne hakkında görüşeceğimizi ona söylemedim."
Cihan, 26 Ocak'ta Radikal'e Tuncel veHayal'in, radikal görüşlere sahip oldukları için partiden uzak durduklarını, 2004 yılından bu yana ilişkilerinin olmadığını açıklamıştı. Cihan, bunun anımsatılması üzerine, "Ayrılsalar bile zaman zaman görüşüyorduk" dedi.
Cihan, önceki günkü Radikal'de, oğlu Bahadır'ın cinayetten önce
'imtihanlar' yüzünden Tuncel'i aradığını açıklamıştı.
Dün Beşiktaş Adliyesi'ne çıkarıldıktan sonra serbest bırakılan Bahadır Cihan, babasını yalanladı. Cihan, Tuncel'i cinayetle ilgili aradığını belirterek, şunları söyledi: "Yasin tutuklanınca samimi arkadaşı olan Erhan'ı aradım. Kuşkulanmıştım. 'Görüşelim mi' diye sordum. 'Olur' dedi. Evindeymiş. 'Mahalleye gelince çaldır' dedi. Ona, olayla ilgili bir bilgisi var mı yok mu diye soracaktım. Yolda babamı arayıp, 'Erhan'a gidiyorum' dedim. Babam, 'Gitme, eve dön' dedi. Bunun üzerine Erhan'ı arayarak, 'İşim çıktı, gelemiyorum' dedim. Eve dönünce TV'de, Erhan'ın gözaltına alındığını öğrendim. Buluşsam ben de gözaltına alınmış olacaktım."
Yaşar Cihan, daha önce 2004'te Mc-Donald's'ı bombalayan Hayal'in tahliye olduktan sonra kendisini ziyaret ettiğini söylemiş "Elimi öptü. Ona soğuk davrandık" demişti. Oysa Hayal'in 9 Şubat'taki ifadesi, bu 'soğukluğun' yerini 'sıcak' ilişkinin aldığını gösteriyordu. Cihan, cezaevindeyken Hayal'in ailesine 1000 YTL yardımda bulundu. Bu parayla avukat olarak Fatih Çakır tutuldu. Bu ilişkinin sürdüğünü gösteren kanıtlarından biri de BBP'nin Trabzon Raporu. Raporda, Hayal'in 30 Kasım 2006'da partiden ihraç edildiği belirtiliyor.
Cihan dün Trabzon'a döndükten sonra, "Bugüne kadar Trabzon'da yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz. Milliyetçiliğe devam edeceğiz. Hatta daha radikal söylemlerde bulunacağız dedi.
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu da dün Van'da yaptığı açıklamada "Dink'in fikirlerine karşı olsam da yaşaması ve yaşatılmasını isterdim" diye konuştu.
Mustafa Öztürk tutuklandı
Hakkında yakalama kararı bulunan eski Trabzon Alperen Ocakları Başkanı Mustafa Öztürk dün Erzurum'da tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 11'e çıktı. Öztürk, Trabzon'da beş gün önce gözaltına alınmış, İstanbul'da sorgulandıktan sonra serbest bırakılmıştı.