Dink zanlısı O.S., 'Bay Pardon'u yaktı

Gazeteci Hrant Dink cinayeti zanlısı O.S.'ye Bayrampaşa Cezaevi'nde 'özel muamele yapıldığını' öne sürürek görevliler hakkında soruşturma açılmasına yol açtığı iddiasıyla...

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink cinayeti zanlısı O.S.'ye Bayrampaşa Cezaevi'nde 'özel muamele yapıldığını' öne sürürek görevliler hakkında soruşturma açılmasına yol açtığı iddiasıyla yargılanan Hasan Ersoylu, 10 ay hapis cezası aldı. 'Bay Pardon' olarak tanınan Ersoylu'nun cezası ertelendi. Daha önce 'yanlışlıkla' verilen ceza nedeniyle cezaevinde yatan Ersoylu'nun hayatı, Ferhan Şensoy'un 'Pardon' filmine konu olmuştu.
Ersoylu, O.S.'nin mahkûmlar tarafından cezaevinde saygın şekilde karşılandığını anlatmıştı. İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada hâkim, Ersoylu'yu önce bir yıl hapse çarptırdı. Bu cezayı daha sonra sanığın iyi hali nedeniyle 10 aya indirdi ve 'bütün duruşmalara katılması, suçtan pişmanlık duymasını' göz önüne alarak erteledi. Ersoylu'nun O.S.'yle ilgili açıklamaları 3 Şubat 2007'de Radikal'de yer almıştı.