Dink’in son yazısı: Ruh halimin güvercin tedirginliği

Hrant Dink, Agos Gazetesi’nde son yazısında tehdit edildiğini belirtti ve “Bilgisayarımın güncesi ve hafızası gönderilen öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü” dedi.

Uğradığı silahlı saldırıcı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetenin ‘Agos’un Merceğinden’ adlı köşesindeki son yazısında, tehdit edildiğini bildirdi.
Dink, gazetenin arka sayfasında yer alan ‘Ruh halimin güvercin tedirginliği’ başlıklı yazısında, ‘Türklüğü aşağılamak’ suçlamasıyla Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında başlatılan soruşturma ve açılan davada çıkan mahkumiyet kararını eleştirerek, "Türk düşmanı olarak meşhur edildiğini" kaydetti.
Dink, yazısında şu ifadelere yer verdi:
"Şu çok açık ki, beni yalnızlaştırmak, zayıf ve savunmasız kılmak için çaba gösterenler, kendilerince muratlarına erdiler. Daha şimdiden, topluma akıttıkları kirli ve yanlış bilginin tesiriyle Hrant Dink’i artık ’Türklüğü aşağılayan’ biri olarak gören ve sayısı hiç de az olmayan önemli bir kesim oluşturdular. Bilgisayarımın güncesi ve hafızası bu kesimdeki yurttaşlar tarafından gönderilen öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü.
Bu mektuplardan birinin Bursa’dan postalandığını ve yakın tehlike arz etmesi açısından da hayli kaygı verici bulduğumu ve tehdit mektubunu Şişli Savcılığı’na teslim etmeme rağmen bugüne değin herhangi bir sonuç alamadığımı yeri gelmişken not düşeyim.
Bu tehditler ne kadar gerçek, ne kadar gerçek dışı? Doğrusu bunu bilmem elbette mümkün değil. Benim için asıl tehdit ve asıl dayanılmaz olan, kendi kendime yaşadığım psikolojik işkence. Tıpkı bir güvercin gibiyim... Onun kadar sağıma soluma, önüme arkama göz takmış durumdayım. Başım onunki kadar hareketli... Ve anında dönecek denli de süratli."

‘2007 benim açımdan zor bir yıl olacak’
Dink, yazısında "Şimdi artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruyorum. Bu dava kaç yıl sürer, bilemem. Bildiğim ve beni bir miktar rahatlatan gerçek şu ki, hiç olmazsa dava bitene kadar Türkiye’de yaşamaya devam edeceğim" ifadesini kullandı.
Mahkemeden lehine bir karar çıkması halinde çok sevineceğini ve bunun, artık ülkesini hiç terk etmek zorunda kalmayacağı demek olduğunu vurgulayan Dink, yazısını şöyle tamamladı:
"Muhtemelen 2007 benim açımdan daha da zor bir yıl olacak. Yargılanmalar sürecek, yeniler başlayacak. Kim bilir daha ne gibi haksızlıklarla karşı karşıya kalacağım? Ama tüm bunlar olurken şu gerçeği de tek güvencem sayacağım. Evet, kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim, ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler. Evet, biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce."
Bu arada, Dink’in öldürülmesinden kısa süre sonra Agos Gazetesi’nin web sitesindeki ana sayfa değiştirildi. Daha önce gazetenin son sayısından bölümlerin yer aldığı web sitesinde siyah zemin üzerine Dink’in fotoğrafı konularak yeniden düzenlendi. Gazetenin web sitesine bağlantıda güçlük yaşanıyor.