@ismailsaymaz

Dink'i Erhan'la ben vuracaktık

Dink'i Erhan'la ben vuracaktık
Dink'i Erhan'la ben vuracaktık
Dink cinayetiyle ilgili mahkemeye mektup gönderen tanık, cinayet planını Erhan Tuncel'le birlikte yaptığını söyledi. Tanığın talimatla ifadesi alındı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ın yargılandığı dosyaya dilekçe göndererek Dink cinayeti hakkında tanıklık yapmak istediğini ileten ve savcı tarafından ifadesi alınan, Tokat Cezaevi’nde tutuklu bulunan M.A’nın mektubunun tam metnine Radikal ulaştı.
Dink ailesi avukatlarının araştırılmasını istediği mektupta M.A; Dink cinayetini Erhan Tuncel’le birlikte yapmayı planladıklarını, daha sonra Tuncel’le İstanbul ’a gelerek Büyükada’da bir papazı öldürmek üzere keşif yaptıklarını iddia ediyor. M.A, bir F tipi cezaevine nakli ve güvenliğinin sağlanması karşılığında gizli tanık olacağını söylüyor. Dink Ailesi avukatları, M.A’nın koruma altına alınarak, iddiaların araştırılmasını isterken; bir manipülasyona izin verilmemesi gerektiğini ifade ettiler. İşlediği bir cinayet nedeniyle Tokat Cezaevi’nde hükümlü bulunan M.A. adlı kişi, Samast’ın yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Mahkemesi’ne gönderip varlığı iddia edilen ‘Ergenekon - Karadeniz’ yapılanması hakkında bilgi vermek istediğini söyledi. Kendisinin de jandarma istihbarattan olduğunu iddia eden M.A hüküm giydiği cinayeti işlediği silah ile Dink’in ölümüne neden olan silahın aynı usta tarafından yapıldığını ileri sürdü. M.A’nın iddiaları şöyle:
ERHAN TUNCEL’LE ARDEŞEN’E ZİYARET: 2006 yılı 6. ayında 1. Ordu’da ve İstanbul Jandarma’da görevli iki rütbeli tarafından uçakla Trabzon’a gönderildim. Devlet görevlilerinin vasıtasıyla Erhan Tuncel’le görüştüm. Erhan’la bir suikast yapılacağı ama suikastın kime yapılacağı kesin olmamakla ilgili görüşme yaptık. Daha Ardeşen’ne giderek başka şahıslarla görüştük. Erhan, Ardeşen Emniyeti’nde çeşitli kişilerle görüştü. Daha sonra Ardeşen’den otobüse binerek, İstanbul’a döndük.
BÜYÜKADA’DA KEŞİF: İstanbul’da buluşup Büyükada’daki Aya Yorgi Kilisesi’ne gittik. Dink’ten önce ilk hedef misyonerlik yaptığı istihbaratını aldığımız Aya Yorgi papazıydı. Keşif yaptık, fotoğraf çektik. Adanın çeşitli bölgelerine giderek, eylemden sonra kaçılabilecek tahmini yerleri gözden geçirdik. Erhan bu işi 23 Nisan veya 29 Ekim’de yapmamız gerektiğini söyledi. Neden diye sorduğumda, o tarihte adada ayin yapıldığını, cemaatin orada olacağını, kaçmanın kolay olacağını, eylemin daha çok ses getireceğini söyledi.
SANTORO’YU BİZ GÖMDÜK: Geri dönmek için vapura bindik. Erhan, Trabzon’da vurulan ‘Papaz Santoro’yu’ kastederek, “Onu da biz gömdük” dedi. “Kim? Kim?” diye tekrar sorduğumda “Santoro, Santoro” diye cevap verdi.
AKIN BİRDAL’IN RESMİ: Erhan elindeki dosyayı zaman zaman açıyor, bir yandan telefonla konuşuyordu. Dosyanın bir bölümünde Akın Birdal’ın fotoğrafını gördüm. Başka sayfalarda da çeşitli sokakların, caddelerin fotoğrafları bulunuyordu. İstihbaratçı olmam ve bu işlere aşina olmam sebebiyle bir suikast planının daha olduğunu tahmin ettim.
İSTİHBARATÇILAR İŞİN İÇİNDEYDİ: Dink suikastını Erhan ve ben yapacaktık. Üç istihbaratçı gözlemci olacaktı. O dönem jandarma istihbaratçısıydım. Suikasttan sonra Erhan ve beni istihbaratçılar alarak onların eşliğinde önce Artvin’e, Gürcistan’a, Gürcistan’dan Rusya’ya geçiş yapacaktık. Olay yeri delilleri, telefon kayıtları (sinyalleri) ve kamera kayıtları yok edilecek ve ulaşılamayacaktı. Suikastın amacı azınlıklara ve Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar veren, bu ülkenin ekmeğini yiyip ihanet eden Türk düşmanlarına mesaj olacaktı.
SİLAHLAR BENZER: Olaydan önce Erhan’ın bana verdiği ve Dink’i vuracağım silahla başka bir cinayet işledim. Silah adli emanette. Dink’in öldürüldüğü silahla aynı makinede yapılmış ve aynı kişi tarafından imal edilmiştir.

Tanık ifadesinde isimler verdi

İhbarcının mektubu üzerine Dink soruşturmasını yürüten Savcı Muammer Akkaş harekete geçti. Tanığın kendisi ve ailesini koruma altına aldıran Savcı Akkaş, bu kişinin ifadesinin alınması için talimat yazdı. Talimat yazısı kapsamında tanığın geçen günlerde ifadesi alındı. İfadesinde Dink cinayetine ilişkin bilgiler verdiği öğrenilen ihbarcı, cinayetin Erhan Tuncel ve kendisinin de içinde bulunduğu bir grup tarafından planlandığını söylediği, söz konusu gruptaki isimleri de savcılığa bildirdi. Aralarında asker ve sivil şahısların bulunduğu isimler savcılık tarafından incelemeye alındı.


  http://www.radikal.com.tr/112145111214518

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - karabalık

  Karanlık ellerin cinayeti diye değerlendirme yapıp,özgür düşünceye kurşun sıkılmıştır diyenler şimdi karanlıkla tuttukları elleri teker teker ödüllendirirken,gittikçe alçalarak yükseliyorlar...Yaşadığı cehennemi cennete çevirmeye talip olan bir güvercini katlettiler...Bizim adalet borcumuz ve utancımız gittikçe artıyor..Oyun oynuyorlar bizimle...

  bu itirafcı iyi anlamak gerekiyor kimler korumuş ciddi bir olay - okkes cavus

  hırant dink olayının arkasındaki gerçek güç, bulunup gereken araştırma ve örgütün tümünü tesbit edilmezse arkasında örgüt yok denirse ülkede bu tür olaylar bitmez. aynı bahceli evler katliamındaki piyonları kimler tarafından kullanıldığı gibi, buda aynı. esas olan bunları kullanan vatan ve halk düşmanı beyinsizleri ortaya çıkarılamazsa, tetikci yakalanmış yargılanmış ama olaylar bitmiş sayılmıyor. yapanlar ve yaptıranlar bulunup halka teşir edilmeli vatan haini durumunda yargılanmalılar......

  MESAJI ALDIK MI? - Hayko Pabucciyan

  Jandarma istihbaratçısı suikast keşfi yapıyor...Devlet dediğin bireyi ve bireyi var eden özgürlükleri eriten derin bir asit kuyusu.Acaba diyorum gün boyu kaç tanesi fink atıyor etrafımızda da bizim ruhumuz dahi duymuyor.Ermeni olduğum ya da hristiyan olduğum için zaten tehdit listesinin en tepesindeyim.Çok garip değil mi sırf mensup olduğunuz ırktan dolayı öldürülmeniz çok doğal ve helal karşılanıyor,polisiniz katilinizle fotoğraf çekiniyor,sokaklarda beraber dolaşdığınız insanlar katili kahraman ilan ediyor...Bizim için hayat zor.Ermeni öldürmek yükselmek demek,terfi etmek İç İşleri bakanı olmak demek.Kabilesinde yer edinmek için aslan öldüren Afrika yerlisinin durumu gibi yani,anlıyorum Kahraman,gözü pek Türkleri.Ayakkabısının tabanı delik Hrant'ı öldürmeye gelirken yeni ayakkabılar almış Ogün Samast devletin verdiği parayla.Acer ayakkabılarıyla ve belinde Usta yapımı gıcır silahıyla bir kenar mahalle çoçuğu "vatanı" için bir gazeteciyi vurdu ya,çürümüşlüğümüzü ve kangren olmuş vicdanımızı da yüzümüze vurdu.Nefretten başka birşey öğretmediğimiz çocuklar en çok bu toplumu yani bizi vuruyor.Ermeniler olarak 50.000 kaldık zaten zaman bizi silecek bu topraklardan,peki bizden sonra kimi vuracaksınız?Kendinizi mi?

  istihbarat kime bağlıydı? - lastikordek

  hrant dinkin öldürülmesi ve diğer azınlık cinayetleri devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte organize ettiği toplumsal manüplasyonların bir sonucudur. bu türden suçlar türkiyede hep var ve bir şekilde mit de işin içinde. yargı ve emniyet de bu cinayetleri aydınlatmada isteksiz davranıyor. sonuç olarak ta biz bu cinayetlerin sorumlusu olarak devleti görüyoruz. tetiği çekenle azmattiren arasında böyle bir bağ var. her davada bunu gördük. hrant dinki makamında tehdit eden vali ne yazık ki akp nin içişleri bakanı. sivas davasının müdafi avukatları şimdi ak parti milletvekili. dink cinayetinde mahkemenin görmek istemediği kamu görevlilerinin hepsi terfi aldı. şimdi soruyorum sizlere; bu kötülüğün kaynağı neresi?

  İnsan olmak meselesi yatıyor işin içinde. - citizen

  Üç kuruşluk beyinlerin zihniyetleri ya da eylemleri değil mi dünyayı böylesi yaşanmaz hale getiren. İnsan olan karşısında önce insan görür. Kendisinin de birkaç göbek ötesinin nereye dayandığı, kim olduğunu bilmediği halde ırkçı söylemlere iğrenç naralar yerleştirmek aklın alacağı şey değil. Bir insanı yok etmek düşüncesi ile yapılan hiçbir eylemin, atılan hiç bir adımın savunulacak tarafı olamaz. Başlıkta dediğine göre Hrant'ı kendileri vuracaklarmış. Eeee madem yiyecektiniz bu haltı yapsaydınız ya. Yaktınız şimdi gül gibi tosuncuğu, yani "ogün" cüğü. Gerçi o da pek yanmış sayılmaz ya "arkasında bir örgüt var ama ispat edemiyoruz diyen ülke adaleti" sayesinde.

  Bekleyip göreceğiz. - karçiçekleri

  Yok yere insanları katleden ve azmettiren şu illet, aşağılık yapının yaptıklarının ülkenin menfaatına olmadıklarını, sırf kendi hayal ettikleri iktidar hevesleri için çaba göstermeleri kadar utandırıcı, aşağılık bir şey olamaz. Gizli tanığın anlatıkları kurgu olamaz. Bakalım bu hususta yargı ülkeyi kurtarmak için mi, yoksa ülke insanlarını, ülkenin onur ve saygınlığı için mi çaba gösterecek.

  ... - besener

  "Suikastın amacı azınlıklara ve Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar veren.." Bu eylemleriniz ve söylemlerinizle, Türk kimliğine zarar verenin sizler olduğunuzun farkında mısınız? Zira ben, böyle ırkçı bir düşünce yapısını gerçek Türkçülük olarak ifade eden sizlerle aynı milliyete sahip olmaktan utanç duyuyorum.