Dink'in beklediği yanıt geldi: Akdamar 15 Nisan'da açılacak

Hrant Dink, öldürülmeden önce son yazısında Van'daki Akdamar Kilisesi'nin 'ilginç tesadüflerle dolu' açılış tarihinin sürekli değiştirildiğine dikkat çekmiş ve Kültür Bakanlığı'na sormuştu: 'Emin misiniz, son kararınız mı?'.

ANKARA - Hrant Dink, öldürülmeden önce son yazısında Van'daki Akdamar Kilisesi'nin 'ilginç tesadüflerle dolu' açılış tarihinin sürekli değiştirildiğine dikkat çekmiş ve Kültür Bakanlığı'na sormuştu: 'Emin misiniz, son kararınız mı?'. Bakan Atilla Koç dün açılışla ilgili son kararı açıkladı: 15 Nisan 2007.
Dink, AGOS'taki 'Tarihin cilvesi' başlıklı yazısında Akdamar'daki Surp Haç Kilisesi'nin açılışındaki gecikmeye dikkat çekmişti.
Bakanlık restorasyonun ardından kilisenin açılış tarihini ilk olarak 4 Kasım 2006 olarak açıklamıştı. Ancak daha sonra 'hava koşulları' gerekçe gösterilerek Nisan 2007'ye ertelendi. 'Günü belli olmayan' açılışa açıklık getiren Bakan Koç tarihi 24 Nisan olarak açıkladı. Ancak 24 Nisan'ın 'Ermeni soykırımını anma günü' olması nedeniyle eleştirilere uğrayan bakanlık, açılış tarihini 11 Nisan'a çekti. Ama bu da beraberinde bir başka tartışmayı getirmişti. Hrant Dink, son makalesinde 11 Nisan'ı 'tarihin cilvesi' olarak değerlendirip şunları yazmıştı: "1915'in 11 Nisanı'yla, bugünün 24 Nisanı aynı takvime ve aynı güne denk düşüyor. Zaten 24 Nisan Ermeni literatürüne sonradan, yeni takvimle geçmiş bir tarih. O tarihin aslı diğer bir deyişle Ermeni aydınlarının ve önderlerinin toplatılıp bilinmezliğe gönderilişlerinin tarihi aslında 11 Nisan 1915."
AGOS'taki bu son yazının ve Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından bakanlık, açılış için 'son kararını' dün 15 Nisan 2007 olarak açıkladı.