Dink'in katiline özenip rahip bıçaklamış

Geçen aralıkta İzmir'in Bayraklı Antuan Kilisesi Rahibi Adriano Franchini'yi, bıçakla karnından yaraladığı iddiasıyla tutuklanan Ramazan Bay'ın ilk duruşması dün yapıldı. Dört yıl hapsi istenen Bay, "Hrant Dink'i vuran ve Santoro'yu öldüren kişilerin kamuoyunda ilgi ile karşılandığını iyi bir şey yaptıklarını düşündüğüm için bu eylemi yapmaya karar verdim.

İZMİR - Geçen aralıkta İzmir'in Bayraklı Antuan Kilisesi Rahibi Adriano Franchini'yi, bıçakla karnından yaraladığı iddiasıyla tutuklanan Ramazan Bay'ın ilk duruşması dün yapıldı. Dört yıl hapsi istenen Bay, "Hrant Dink'i vuran ve Santoro'yu öldüren kişilerin kamuoyunda ilgi ile karşılandığını iyi bir şey yaptıklarını düşündüğüm için bu eylemi yapmaya karar verdim. Eylemden sonra ben de onlar gibi ünlü olacaktım" dedi.
Karşıyaka 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Bay, Rahip Francini'yi bıçakladığı için pişman olduğunu söyledi. 'Kurtlar Vadisi' dizisindeki 'Polat Alemdar' rolünden etkilendiğini belirten 20 yaşındaki Bay şöyle konuştu: "Kiliselerin misyoner faaliyetleri yaptığını, bazı kişileri zehirlediğini düşündüğüm için bu eylemi yapmaya karar verdim. Aşırı milliyetçi ve milli duygularım kabardı. Lise çağından beri Ülkü Ocakları'na çok sık gider gelirdim."
Bursa, Eskişehir ve İzmir'deki kiliselerin adreslerini araştırdığını sadece Buca'daki kilisenin telefonuna ulaştığını söyleyen Bay olayı şöyle anlattı: "Herkes gittikten sonra papaza 'vaftiz olabilir miyim' diye sordum. Hemen Hıristiyan olunmaz. Ayinlere gelip gitmen lazım', dedi. Ben de bıçağı karnına sapladım. Kaçtım. Bu sırada ezan sesini duydum. Camiye gidip, namaz kıldım. İmama olayı anlattım. Teslim olmamı söyledi. Oradan çıkıp Ülkü Ocakları yazan yere girdim.Durumu anlattım. Para istedim. Ama onların hali benimkinden daha acıydı. Çay yapacak tüpleri bile yoktu. Karakola teslim oldum. Lise yıllarında İstanbul'da psikolojik tedavi gördüm."
Hâkim, Bay'ın Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilimesine karar verip duruşmayı 9 Mayıs'a erteledi.