Dink'in oğluna hapis istemi

Uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitiren AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'le ilgili davalar düşerken, onunla birlikte yargılananlar dün yargı önündeydi.

İSTANBUL - Uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitiren AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'le ilgili davalar düşerken, onunla birlikte yargılananlar dün yargı önündeydi. AGOS'un yazıişleri müdürü ve gazetenin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan, bir davadan beraat etti. Ancak 'Türklüğü aşağılamak'tan açılan başka bir davada üç yıl hapisleri istendi.
Hrant Dink, Reurters Haber Ajansı'na verdiği bir demeçte "Elbette bu bir soykırımdır" demiş ve bu sözler AGOS'un 21 Temmuz 2006 tarihli sayısında yayımlanmıştı.
Reuters'deki röportaj
Reuters'deki röportajın AGOS'ta yayımlanması üzerine Dink'le birlikte gazetenin yazıişleri müdürü Arat Dink ve imtiyaz sahibi Serkis Seropyan hakkında TCK'nın 301. maddesi uyarınca dava açılmıştı.
Dink öldüğü için hakkındaki suçlama düşerken, oğlu Dink ve Seropyan dün Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün hâkim karşısına çıktı.
'Ben de şikâyetçiyim'
Arat Dink, hakkında açılan davaların babasının hedef gösterilmesinde etkin rol oynandığını belirterek, davaların açılmasında sorumluluğu olan bütün yargı mensuplarından şikâyetçi olduğunu söyledi. Seropyan'sa "TCK'nın 301. maddesine karşı imza toplamak gerekirse bugün yine aynı şeyi yaparım" dedi.
Savcı Mücahit Ercan, sanıkların ispatlanmamış bir soykırım meselesiyle birlikte bir halkın yok edildiğini ima ederek, Türklüğü aşağıladıklarını belirterek üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Duruşma ertelendi.
Aynı mahkemede Dink'in altı ay hapis cezası aldığı cezadan sonra gazetede yer alan yazılar nedeniyle Hrant Dink, Arat Dink, Seropyan ve gazeteci Aydın Engin hakkında 'yargıyı etkilemeye teşebbüs'ten açılan dava da görüldü. Dink'le ilgili suçlama düşerken, diğer sanıklar beraat etti. Davanın ilk duruşmasında Dink saldırıya uğramıştı.