'Dinleme kayıtları delil değil, suç'

'Gül yargılanmalı' kararı veren ve hakkında soruşturma açılan hâkim Osman Kaçmaz yasadışı dinlendiğini öne sürerek 'dinleme kayıtlarına el konulması' için başvurduANKARA – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yargılama yolu açan karara imza atan 1. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin kendisi hakkında yaptıkları soruşturmada elde edilen delillere el konulması için Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Kaçmaz’ın avukatı Baykal Doğan, müvekilinin dinlenmesinin yasadışı olduğunu belirterek dinleme kayıtlarına bir an önce el konulmasını istedi.
Adalet Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, sürdürülen soruşturma kapsamında elde edilen delilere el konulup muhafaza altına alınması için Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.
Kaçmaz’ın avukatı Baykal Doğan dün düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Gül’ün kayıp trilyon davasında yargılanmasının yolunu açan kararından sonra müvekkilinin hedef haline geldiğini söyledi. Doğan özetli şunları söyledi:
Yasadışı soruşturma: Soruşturmayı yürüten heyetin elinde müvekkilimin yapmış olduğu telefon konuşmalarına ilişkin belgeler bulunuyor. Yani soruşturmayı yürüten müfettiş heyeti CMK 135/6 maddesinde belirtilen suçlara (örgütlü suçlar) ilişkin bir soruşturma yürütmektedir. Bunun dışında müvekkilin telefonun dinlenmesi mümkün değil. Müvekkilin CMK 135/6 maddesinde sayılan suçlardan birini işlediğini kabul etsek bile bu suçların yetkili ve görevli Cumhuriyet savcılarınca soruşturulması gerekir.
Hedef haline geldi: Bakanlık tarafından soruşturma, müvekkilimin Cumhurbaşkanı hakkında vermiş olduğu karardan önce başlatıldığı iddia edilmiştir. Ne hikmetse müvekkilimin telefon dinlemeleri bu dönemde içine rastlanmaktadır. Ve her halükârda sayın Başbakan’la ilgili kararı verdikten sonraya (Sayın Öcalan davası) rastlanmaktadır... Müvekkilimin yasadışı dinlendiği sabit olduğu halde Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevlilerince yeterli araştırma ve inceleme yapılmaksızın takipsizlik kararı verilmiştir.

Takipsizlik kararı kaldırılsın
Dinleme kayıtları suç unsurudur: Müvekkilimin yasadışı dinlendiği şu an soruşturma yapan teftiş heyetinin elinde bulunan telefon dinleme dökümleri ile sabit olmuş ve yasadışı elde edilen bu kayıtlar soruşturmada halen kullanılarak suçun işlenmesine devam edilir vaziyettedir. Derhal verilen takipsizlik kararının kaldırılarak bu konudaki soruşturmaya devamla iddia ettiğimiz suçun yegâne delili olan ve şu an Adalet Bakanlığı müfettiş heyeti elinde bulunan telefon dökümlerine ilişkin bilgi, belge, CD, flaş bellek ve bunun gibi delillere el konularak muhafaza altına veya bir suretinin alınması için Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan müvekkilimce talep edilmiştir.
Soruşturma sırasında Sincan Adliyesi’nde görevli memur, zabıt katibi, yazı işleri müdürü, hâkim cumhuriyet savcısı ve ağır ceza başkanı olan kişiler tanık olarak dinlenilmiştir. Bu kişilerin tanık olarak ifadelerini aldıkları sırada yasak sorgu ve ifade alma yöntemi olarak tanımlanan birtakım eylemleri gerçekleştirmişlerdir.
Doğal hâkim ilkesi de hiçe sayılarak otorite yetkisi kullanılarak hâkimler üzerindeki sicil yetkileri de hatırlatılarak bunlara karşı direnebilme cesaretini göstermeyen hakimlerden dinlenme kararları alınmaktadır.
Bu kararlar verilirken, usulün amir hükümlerinin hiçbirine riyat edilmemiştir. Bu uygulamayla Telek Kulak ülkesi mi olacağız. Bu kararlar yok hükmündedir.” (Radikal)