Dinlenen telefonlara tek tek bakılacak

Dinlenen telefonlara tek tek bakılacak
Dinlenen telefonlara tek tek bakılacak
Dinlenip dinlenmediğini öğrenmek için mahkemeye başvuran YARSAV Başkanı'nın talebi haklı bulundu. Karar uyarınca, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın yaptığı dinleme kayıtları tek tek incelenecek.

 

ANKARA - Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, telefonlarının dinlenip dinlemediğinin belirlenmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmuştu.
Ancak başsavcılık gizlilik ilkesini gerekçe göstererek başvuruyu reddetmiş ve takipsizlik kararı vermişti. Eminağaoğlu'nun itirazı üzerine dosya Osman Kaçmaz'ın başkanlığını yaptığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'ne gitti. 
Başsavcılığın kararını iptal eden mahkeme, bir hakim başkanlığında bilirkişilerden oluşan teknik bir heyet oluşturularak, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kayıtlarının incelenmesine karar verdi. Bu aşamadan sonra bir Sulh Ceza hakimi başkanlığında üç kişilik bir heyet oluşturulacak. Mahkeme kararlarıyla telefon dinlemelerinin yapıldığı TİB’in şimdiye kadar izleme ya da dinleme yaptığı bütün telefon numaraları incelenecek. Bunlar arasında Eminağaoğlu'nun bulunup bulunmadığına bakılacak. Eğer numara bulunmazsa Eminağaoğlu'nun İletişim Başkanlığı dışında yasadışı dinlendiği ortaya çıkacak. Kayıt bulunursa da dinleme kararının kim tarafından hangi gerekçeyle verildiği belirlenecek. (Ntvmsnbc)