Diplomalı işsize umut

Üniversite mezunu olup da iş bulamayan gençler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ek dersli İngilizce öğretmenliği yapabilmek için dil sertifikası almaya çalışıyor.

KAYSERİ - Üniversite mezunu olup da iş bulamayan gençler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ek dersli İngilizce öğretmenliği yapabilmek için dil sertifikası almaya çalışıyor. Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Öğretim Merkezi Kayseri Şube Müdürü Oktay Durukan, yabancı dil eğitimi için TÖMER'e başvuruların arttığını ve bunların içinde üniversite mezunu olup da ek dersli olarak İngilizce öğretmenliği yapabilmek için sertifika alma amaçlı olanların oranının yüksek olduğunu söyledi. Durukan, "Dört yıllık fakülte mezunu işsiz gençler, dil sertifikası aldıkları illerde ve çoğunlukla merkezdeki okullarda yabancı dil öğretmeni oluyor" dedi.
Sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasına geçilmesiyle birçok okulda ilköğretimin 4. ve 5. sınıflarına konulan İngilizce derslerinin, öğretmen yetersizliği nedeniyle boş geçtiğini belirten Durukan, şöyle devam etti: "Milli Eğitim Bakanlığı'nın üniversite mezunlarını dil bildiklerini belgelemeleri halinde, ek dersli öğretmen olarak istihdam etmesi, İngilizce öğretmeni açığının kapatılması yönünde verilmiş olumlu karar" dedi.