Diren Gezi olmuyorsa Duran Gezi var!

Diren Gezi olmuyorsa Duran Gezi var!
Diren Gezi olmuyorsa Duran Gezi var!
Türkiye, 17 Haziran saat 18.00'de yeni bir eylem biçimi ve 'suç'la tanıştı: Durmak ve 'polise hiç hareket etmeden durarak direnme suçu'.

‘Duran İnsan’ eylemi, 34 yaşındaki performans sanatçısı ve dansçı Erdem Gündüz’ün önceki gün saat 18.00’de Taksim Meydanı’nda yüzü AKM’ye dönük olarak hiç kıpırdamadan, konuşmadan, slogansız, pankartsız durmasıyla başladı. Gündüz’ü görüp şüphelenen bir vatandaşın ihbarı ve polis aramasının ardından eylem, sanal âlemde patladı.
Gündüz, 8 saat sonunda Çevik Kuvvet’in etrafında birikenleri gözaltına almaya başlaması üzerine eylemini bitirip kalabalığa karıştığında Ankara’da Yonca S., Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktada ‘durma’ya başlamıştı. Yonca S., Ethem Sarısülük için bıraktığı karanfillerin süpürüldüğünü görüp durmaya başladığını söyledi. Gün boyunca Eskişehir’den New York’a pek çok kentte, Çağlayan’daki Adliye Sarayı’ndan TBMM sıralarına, Hrant Dink’in katledildiği kaldırımdan Sivas Madımak Oteli’ne pek çok ‘tarihi’ yerde ‘duran insan’ eylemleri yapıldı.
İZMİR: Gündoğdu Meydanı’nda 100 kadar Duran İnsan, sabaha karşı bulvarı trafiğe kapattı. İzmir’de daha sonra eylemcilere ‘Duran Efe’ de katıldı.
NEW YORK: Bir Türk genci, beyaz gömlek, su şişesi ve krakerleriyle ABD’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli’ne bakarak saatlerce kımıldamadan durdu.
KADIKÖY: Üniversiteye girmeye hazırlanan 20 yaşındaki Alican Birteksöz, “Halkın güçlü olduğunu göstermeye çalışıyorum. Taksim’de bir abimiz eyleme başladı, ben de ona destek oluyorum” diyerek Duran İnsan eylemi başlattı. Birteksöz’ün annesi Serpil Kurt da havlu, deodoran ve şapkayla oğluna destek vermek için yanına geldi. Gün boyunca heykelin önünde durma eylemine katılanlar oldu. Sessiz eylemcilerden bazıları kitap , dergi okurken bazı eylemciler de ellerinde Türk bayrağı ve boyun eğme yazılı döviz taşıdı.
KANYON AVM: Kanyon’un en alt katında öğlen saatlerinde Duran İnsanlar görüldü.
ÇAĞLAYAN ADALET SARAYI: Öğlen vakti hukukçu kadınlar, akşam saatlerinde ise CHP İstanbul Milletvekili avukat Mahmut Tanal ile birlikte avukatlar adaleti temsil eden Themis heykeli önünde durdu.
BEŞİKTAŞ : Taraftar grubu Çarşı’ya yönelik gözaltılara odaklanan Beşiktaş’ta, Kartal heykelinin önünde eylem vardı.
TBMM: BDP Grupbaşkanvekili Pervin Buldan ve 4 BDP’li vekil TBMM’deki sıralarında, 5 dakika şiddete karşı ayakta durdu.

Bağış: Duran Adam CHP’nin başına geçsin

‘Duran İnsan’lara hükümetten tepki geldi. Taksim’de ‘Duran İnsan’ların gözaltına alındığı saatlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Durmak yok, yola devam! Herkese iyi geceler” tweet’i attı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise katıldığı bir konferansta, “Duran adam arıyorsanız gidin CHP merkezine. Çok var onlardan. Ama madem ki bu kadar popüler bir duran adam var, sizdeki duranların hepsinden daha popüler, gelin bu adamı CHP’nin başına geçirin, siz de kurtulun, memleket de kurtulsun” dedi.