Diren marul!

Diren marul!
Diren marul!

Eryılmaz ailesi, tek geçim kaynağı olan bostanın ürününü toplayamadı. Destek için için bu akşam bostanda Yeryüzü iftarı düzenlenecek.

Yedikule'de Bizans döneminden beri ekilip biçilen bostanlarda yıkım bugün de sürdü. Belediyenin iş makineleri bugün bir bostanı daha ezip üzerini toprakla kapattı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Tarihi Bizans’a uzanan Yedikule Bostanları’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) süs havuzlu park projesi için giriştiği yıkım 12 gündür devam ediyor. Sur içindeki bostanlar gece gündüz İBB’ye ait makineleriyle kazılıyor, ekili ürünlerin üzerine moloz dökülüyor.

ÜSTÜMÜZE ÜSTÜMÜZE SÜRÜYORLAR

 Dün iş makinaları bostanda çalışan ailelerin itirazlarına aldırmadan ekinleri yerle bir etti. 10 yıla yakın zamandır kiraladığı bostanlarda çalışan Eryılmaz ailesi, kepçelerden kurtarabildikleri dereotu ve biberlerini toplamaya çalışırken “Üstümüze üstümüze sürüyorlar makinalarını, ürünü toplamamıza bile müsade etmediler. Ekmeğimizi alıyorlar elimizden” diye isyan etti.

BOSTAN YERİNE SÜS HAVUZLU PARK

İBB ve Fatih Belediyesi ortaklığında yürütülen “Yedikule-Belgrad Kapı Arasında Kara Surları İç Koruma Rekreasyon Projesi” 85 dönümlük arazinin süs havuzlu bir parka dönüştürülmesini öngörüyor. Bostanların yarısı yıkıldı bile Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nden Harvard Üniversitesi tarih bölümünde doktora öğrencisi Aleksandar Sopov ve British Columbia Üniversitesi Antropoloji öğrencisi Eda Çakmakçı, “Bu projenin bir rekreasyon projesi olmanın ötesinde çevredeki yerleşim alanlarının yıkımını da hazırlayan, insanları işsiz ve evsiz bırakacak bir kentsel dönüşüm projesine dönüşmesinden endişeliyiz” diyor.

60 DÖNÜMÜN 27 DÖNÜMÜ GİTTİ

Sopov ve Çakmakçı, bostanlara dair raporlarında şu tespitleri yapıyor:

Sur içinde 2013 itibariyle ekilebilir bostan arazisi yaklaşık 60 dönüm. 5 Temmuz-18 Temmuz tarihleri arasında 27 dönüm bostan arazisi kaybedildi. Her bostan 1-2 aileyi geçindiriyor.

Sur içi bostan arazisinden senelik yaklaşık 10 ton, sur hendeğindeki araziden ise yaklaşık 30 ton sebze (semizotu, marul, dereotu, pazı, lahana, maydanoz, domates, biber, tere, kuzu kulağı, karnıbahar, patlıcan, mısır, karalahana) üretiliyor. Arazideki 100 meyve ağacından senelik yaklaşık 4 ton meyve (incir, dut, nar) üretiliyor.

ÜRÜNLER SEMT PAZARLARINDA SATILIYOR

Bunların çoğu Kocamustafa Paşa, Fatih, Zeytinburnu, Esenler gibi semt pazarlarına satılıyor, bir kısmı da Kumkapı’daki hale gönderiyor. Bunların yanı sıra yöre halkı bostanlardan düzenli olarak faydalanıyor.

 Sopov’un Ayhan Han ile hazırladığı bir diğer rapora göre de proje nedeniyle Bizans döneminden günümüze ulaşmış ve muhtemelen dünyanın en eski şehir içi tarımsal arazisi yok edilmekte. Bu tarımsal arazinin yok edilmesi demek İstanbul’un hem kültürel hem de tabi’ mirasınin yok edilmesi demek. Araştırmacılar raporlarında bostanların 1786 tarihli haritalarda bile işli olduğunu anlatıyor.

BU AKŞAM BOSTANDA YERYÜZÜ İFTARI VAR

Yıkılmaya başlanan Suriçi'nde yer alan tarihi Yedikule Bostanları'nda bu akşam yeryüzü sofrası kurulacak ve ardından forum yapılacak. İftara CHP milletvekili Melda Onur da katılacak.

 


  http://www.radikal.com.tr/114222611422262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gerçek yandaşlar - likapa

  chp milletvekili katılmasaydı şaşardım zaten.nerde bir kanunsuzluk chp orda zaten.şimdi de marul tarlalarıyla mı milleti sokağa davet ediyorsunuz.helal size.isterseniz o tarlaların tapularını da verelim o işgalcilere.ama sizde amaç marul yemek değil siyasi rant sağlamak.iyi araştırın belki marul ekenlerden biri DHKPC lidir iyi röportaj çıkar onlardan.sizi haklı çıkaracak.bi de iktidarı suçlarsınız yandaş medyası var diye. siz gazeteyi chp genel merkezinde mi basıyorsunuz sahi?

  Bu vicdanlar hangi dine sığdırılıyor ya da hangi vicdan? - görengözler

  Çevre sakinleri fıskiyeleri yapılınca rahat rahat seyrederler,ekmek parası kazananları düşünmeden,seyirliklerinin haram zıkkım olacağını düşünmeden.Yüce Rabbim körelmiş gözler ve vicdanlardan dolayı cezalandırma bizleri