'#diren tişörtünü alkışladım, bana da soruşturma açın'

'#diren tişörtünü alkışladım, bana da soruşturma açın'
'#diren tişörtünü alkışladım, bana da soruşturma açın'
Uludağ Üniversitesi'nde #diren yazılı tişörtle mezuniyet töreninde konuşma yaptığı için hakkında soruşturma açılan Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü'ye meslektaşlarından destek geldi.

BURSA - Uludağ Üniversitesi'nde #diren yazılı tişörtle mezuniyet töreninde konuşma yaptığı için hakkında soruşturma açılan Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü'ye meslektaşlarından destek geldi. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Gözler, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek'e açık mektup yazarak, kendisi hakkında da meslektaşına alkışlayarak destek verdiği için soruşturma açılmasını istedi. Prof. Dr. Gözler, "Meslektaşım Timuçin Köprülü hakkında sizin tarafınızdan soruşturma açıldığını duyduğumda şoke oldum ve bu üniversitenin mensubu olmaktan dolayı utandım" dedi.

Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2012-2013 öğretim yılı mezuniyet töreninde #diren yazılı tişörtü ile sahneye çıkarak konuşma yapan Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Timuçin Köprülü hakkında Üniversite Rektörlüğü tarafından disiplin soruşturması açıldı. Soruşturma açılmasına şaşırmadığını söyleyen Yrd.Doç.Dr. Timuçin Köprülü'ye meslektaşlarından da destek geldi. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek'e açık mektup yazan Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Gözler, 'Türk anayasa hukuk sitesi'nde gönderdiği mektubu yayınladı. Prof.Dr. Gözler, Rektörlük tarafından açılan soruşturmanın hukuksuz olduğunu savunarak, Rektör Prof. Dr. Dilek'e şu soruları yöneltti:

"Timuçin Köprülü'nün sahneye çıkması mı? Kürsüde konuşması mı? Mezuniyet törenine tişörtle katılması mı? Giydiği tişörtte 'diren' yazması mı? Yaptığı konuşma mı suçtur? Hani Uludağ Üniversitesi, 'eğitimde özgün, düşüncede özgür üniversite' idi?"

Prof. Dr. Gözler mektubunda, 30 yıldır üniversite hayatının içinde yer aldığını belirterek, "Şimdiye kadar üç değişik hukuk fakültesinde öğretim elemanı olarak çalıştım. Bir hukuk fakültesi hocası hakkında, hukuk fakültesi konferans salonu kürsüsünde yaptığı bir konuşmadan dolayı soruşturma açıldığına şahit olmadım. Medeni bir ülkede böyle bir şeyin olabileceğine de ihtimal vermem. O nedenle meslektaşım Timuçin Köprülü hakkında sizin tarafınızdan soruşturma açıldığını duyduğumda şoke oldum. Bu üniversitenin mensubu olmaktan dolayı utandım. Bir ceza hukuku hocasının hukuk fakültesi konferans salonunda yaptığı konuşma dolayısıyla hakkında soruşturma açıldığına, totaliter rejimler dışında, herhalde en son ortaçağ Avrupa 'sında şahit olunmuştur" dedi.

Timuçin Köprülü'ye öğrenciler, öğretim üyeleri, aileler ve protokolün önemli bir kısmının konuşma sonrasında alkışları ile destek verdiğini anlatan Prof. Dr. Gözler, yazısına şöyle son verdi:

"Konferans salonunun ikinci sırasında oturduğum için bu hususa tanıklık edebilirim. Benim tanıklığıma itibar etmiyorsanız, bu konuyu törene katılan ve hemen benim önümdeki koltukta oturan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Müfit Parlak'a sorabilirsiniz. Sayın Rektör, eğer bu konuşmayla Timuçin Köprülü bir suç işlemiş ise, onu dakikalarca alkışlayan herkes bu suça ortak olmuştur. Bunlar hakkında da soruşturma açmanız veya soruşturma açılması için ilgili makamlara ihbarda bulunmanız gerekir. Ben şahsen Timuçin Köprülü'nün konuşmasını ayakta dakikalarca alkışladım. Bu soruşturma açma işine benimle başlarsanız sevinirim. Lütfen benim hakkımda da soruşturma açınız. Sizin tarafınızdan hakkımda soruşturma açılması bana onur verecektir."

SEBİLE ÇETİN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114316411431645

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ki bu Kemal Gözler - berkayhür

  Hemen her üniversitede hukuk derslerinde mutlaka bir kitabını okuduğumuz adam. Bunun adı görevini kötüye kullanmaktır, allah aşkına hiç mi aklı yerinde savcı yok, kemirgen kişilik hakkına saldırı, bu soruşturmalar görevi yapmaya engel.

  onur duyduk - ğuvvar

  memleketimizde vicdanlı akademisyenler gördükçe onur duyuyoruz. umudumuz, inancımız artıyor. bedeş ödeme pahasına destek veren hocamızı da selamlıyoruz...

  Demokrasilerde bunlar olmaz - Devrims

  Gerçek demokrasilerde bu tür demokratik aksiyonlar sistemin gereğidir ve en normal ifade şeklidir.Ama bizim gibi totaliter rejimlerin baskıladığı sistemlerde bu tür ortaçağ tepkileri de yönetenlerin sık başvurduğu yöntemdir. Sorun bu tip sağlıksız anti demokrat kafaların yönettiği kurumlarda benzer uygulamaların devam etmesidir. Bu sistem bertaraf edilmeden demokrasiden bahsedilemeyeceği gibi bu tür şeylere ve daha ağır baskılara da hazır olmamız gerekmektedir.

  Selam olsun. - ganjml

  Anayasa hukukunu Kemal Gözlerin kitaplarından öğrenmiştim,hem akademik hem de ahlaki anlamda duruşunuzu ben de ayakta alkışlıyorum hocam.

  Teşekkürler değerli hocalarımız - sks222

  Üniversite olmaktan çıkarılan sistem kurumları, bilimadamı olmaktan çıkan tüccar, bürokrat, hükümet yalakası öğretim görevlileri ve rektörler, faşist uygulama ve soruşturmalar. Ama herşey o kadar da kötü değil. Hala umut var. İşte direnen onurlu öğretim görevlileri. Önünüzde saygıyla eğiliyoruz. Demek ki hala üniversitelerde umut var.