#direnanayasa!

#direnanayasa!
#direnanayasa!

Gezi Parkı'nda şu an... (Fotoğraf: Deniz Aytekin/Twitter)

Vali Mutlu: Gösteri düzenleyenler benden izin alacak... Anayasa: Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir...

Radikal.com.tr -  İstanbul Valisi Hüseyin Avni bugün Gezi Parkı açılışını yaparken 'parkta gösterilere müsaade etmeyeceklerini' söyledi. "Halkımıza ait olan parkların halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir" diyen Mutlu, "İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar. Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım. Bazı gruplar, 'Bu park bize aittir' diyerek kendini bu halkın yerine koyarak 'buranın sahibi halk değil bizleriz' derse buna müsaade etmeyiz.
Park konusunda mahkeme tarafından verilmiş bir karar yoktur. Bu kararın Gezi Parkı ile hiçbir alakası yoktur. Bu karar plan tadilatlarıyla ilgilidir. Bugüne kadar haklı bir davaları varmış da bu kararla haklı oldukları ortaya çıkmış gibi bir durum yaratmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu. Buna göre, Gezi Parkı'nda gösteri yapmak için Vali Mutlu'ya müracaat edilmesi ve kendisinin uygun bulması durumunda gösteri izni verilecekti.

BİR ANAYASA VARDI...

Oysa Türkiye 'de halen yürürlükte olan ve toplantı ve gösteri yürüyüşleni düzenleyen 34. Madde'ye göre Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun sözleri çelişiyor. Buna göre barışçıl hiçbir gösteri için önceden müracaat etmek gerekmiyor ve eğer bir engelleme söz konusu olacaksa bu ancak kanuni düzenleme ile yapılabiliyor! İşte Anayasa'nın 34. Maddesi'nde yer alan ilgili düzenleme :

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı 

Madde 34. - Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik , kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.


  http://www.radikal.com.tr/1140926114092618

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demliçay 2011!!! - nitemtran

  Demek müslümansa hepsi aynı, hepsi haramzade, ilkel, barbar yani insanlığın yüzyıllar boyunca kötü için yarattığı sıfatların doğal sahibi.İşte son 80-90 yıldır senin ve senin gibi düşünenlerin yıkanmış beyinlerinize nakşolmuş,kafanızda yaratılmış sanal, irrasyonal müslüman bu.Dolayısıyla böyle sıfatlara sahip olduğuna inandığınız insanları insan değil, solucan gibi gördüğünüzden, onların hayatınızdan, yaşadığınız alandan gitmesi için, yok olması için herşeye göz yumar, yeri geldiğinde saldırırsınız. Hitler zamanındaki Almanlardaki Yahudileri her türlü nesnel,ahiretsel kötülüğün sebebi sanması da buydu.

  detay - dj_enkidu

  "kamu düzeni" için sınırlanabilir demiş işte anayasa, bu terim lastik gibi her yere çekilebileceği için yasal altyapı oluştumaları mümkün görünüyor, problem biraz da yasalardaki kaçamak laflar ki bunlar da bilerek kötüye kullanılabilsin diye böyle yazılıyor.

  Anayasaya aykiri bir durum yok ki? - yusufenes

  "......kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir...." diyor anayasa maddesi... Parki isgal edip halkin hak ve özgürlûklerini kisitlamaya, kamu düzeini bozmaya hickimsenin hakki yok... tabii ki izin alinacak...

  kimden izin alacak - kaşınan adam

  Aslında vali Mutlu Tayyip beyden izin alınacak demek istiyor..

  anayasal hakkımızı bilmeyenler - cikaroatgozlugunu

  Daha bugün Pınar Öğünç'ün yazısının altında yapılan bir yoruma karşılık, izinsiz toplanma ve eylem yapma hakkının anayasal bir hak olduğunu belirtmiştim. Sonra da "vatandaşı olduğun devletin anayasasını bir aç oku önce, cahil" türü bir cevap verilmişti. Sağolsun Radikal bu haberiyle kendilerine çok yararlı bir ders vermiş oldu, utanmadan bir de yanlış bildiği üzerinden diklenenlere güzel bir cevap verdi. Adeta umumi hizmet. Bilmeyen okusun anayasamızın 34. maddesini ve temel insan haklarımızdan birinin ne olduğunu.

  bunlar yasadan anlamaz göçebedir yüzyıllardır - demlicay2011

  bunların anladığı vergilermizile parayı basıp avrupa malı almaktır. anladıkları en iyi dil budur. tepeden tırnağa haram olsaı malları almaktır . yazıklar olsun. gidin kardeş ülkelerden alın yoooo. alman olacak kalitel olacak en son olacak. şu olacak bu olacak. işlerine gelince gözleri şam gibidir bunların. avrupa ambargosu bunların asıl yüzünü gösterecek yakında. haramzadeler. kağnıyamı bineceğiz derler kendilerini acındırırlar bunlar görülmemiş bir türdür. boşuna benzerlerini aramayın. mısırlı mısırlıdır iranlı iranlıdır bunlar uzaydan gelme. alman malı hastalarıdır. dillerinde doğu vardrı malez ya gibi. işçilerin böcek kadar değerli olduğu ülke malezya pakistan işe bunların kardeş ülkeleri bunlardır. mal aldıkları ise avrupa küfrü alem derler utanmadan arlanmadan.j ölene kadar böyle yazacağım çünki gerçekler asıllar gün yüzüne çıksın. kömürcüler hiç bir zaman bunların gizli yüzünü öğrenemeyecekler.

  . - hasbhasb

  Padişahın paşası değil, T.C. anayasası ile geldiğin o koltukta halkın valisi olacaksın!